24.9.2023 | Svátek má Jaromír


O benzínu a nestoudnosti

8.12.2022

Jakmile se (libovolná) vláda ujme úkolu vládnout, měl by se odněkud vynořit muž v buřince a pronést klasickou větu: cokoli uděláte, může být použito proti vám. A je jedno, zda vláda udělá nebo neudělá, na tom opravdu nesejde, vždycky se to obrátí.

Jako správného příklad konání byl uváděn Orbán a jeho Maďarsko: tam zastropovali ceny benzínu, lidi ze Slovenska tam jezdili tankovat, jistě nemusí opakovat známé podrobnosti. Vydrželo to rok, Orbánova vláda musela zastropování zrušit, ale i tak se čeká bolestná doba, po kterou se bude trh vzpamatovávat a Maďaři hned tak brzy pohodlně nenatankují.

Fialova vláda benzín cenově nezastropovala, cenu trh srovnal, není teď zrovna příjemná, ale katastrofální taky není.

Daly by se teď čekat vítězné tance, Orbánův koncept doslova ostudně propadl. Vláda ale žádné vítězné tance neprovozuje. Ona je jaksi taková netečná. No co, to už nezměníme. Hlavně že můžeme natankovat kdy chceme, kde chceme a kolik chceme.

Je to poučení, jak to dopadá, když se někdo snaží konat dobro zásahem do cenové politiky. Evropská unie teď zastropovala cenu ruské ropy. Dobře to dopadnout nemůže, zdá se ale, že toto už teď opravdu ví každý. Jenom je politicky nekorektní o tom nahlas mluvit. O to víc se nahlas mluví o tom, že USA vydělávají na evropských potížích s plynem.

Tady by to chtělo, aby někdo veliký, o rozměrech Gullivera, vylezl na kopec a oslovil to hemžení pod sebou:

Vy blbečkové! USA si vybudovaly plynovou nezávislost, protože začaly těžit břidlicový plyn. Evropa má největší zásobu břidlicového plynu na světě, jenže ekologické organizace (s programem nápadně vyhovujícím ekonomickým zájmům Ruska) jeho těžbu zatrhly. Takže teď nebrečte nad nestoudnými zisky amerických firem.

Nestoudné nejsou zisky. Nestoudná je blbost, která způsobí, že někdo jiný takto snadno vydělá peníze.

Aston Ondřej Neff