27.1.2021 | Svátek má Ingrid


Nouze obyvatelstvu, volnější ruce vládě

1.10.2020

Tak tedy od pondělka nouzový stav. Dalo se to čekat. V úterý večer klesl počet pozitivně testovaných pod dvoutisícovou hranici, zatímco v předchozích dnech nepříjemně olizoval tři tisíce. Kdyby to měl být začátek sestupného trendu, ukázalo by se, že roušky zafungovaly, a není to tedy jenom náhubek demokracie. 

Nouzový stav umožňuje nastavit další omezení a příkazy, které by s ohledem na zákony nebylo možné uplatnit. To je něco, co pochopí i člověk slabšího ducha. Je tudíž na pováženou, z kolika míst opozičních lavic zněly výkřiky, že důvody k přípravám nouzového stavu jsou nepochopitelné. Naopak málo pochopitelná je míra nepochopení u některých lidí. Příklad za všechny, poslanec ODS Zbyněk Stanjura se diví, proč restrikce v divadle se netýkají činohry, ale opery a muzikálů ano. Těžko věřit, že poslanec Stanjura nikdy v divadle nebyl, musel si přece všimnout, že v opeře a muzikálu se víc řve než v činohře a tudíž i víc prská a kapénky létají dál. Bohužel, zpívání je dnes nebezpečná činnost.

Je opravdu jen málo kritických hlasů, které dávají tak moc smysl, jako kritika ze strany Pirátů, kteří poukazují na to, že se vláda na druhou vlnu nepřipravila. Je to jistě složitější, než když se to takto napíše. Donedávna ministr zdravotnictví Vojtěch varoval a nabádal k nošení roušek. Pak sehrál historickou úlohu obětního beránka a na jeho místo nastoupil zastánce tvrdé ruky. Výsledkem je nouzový stav.

Jaká tedy měla být ta zanedbaná příprava? Zdravotního materiálu je, zdá se, dost. Hroutí se systém hygieny. Hlavní problém je zjevně v personálním obsazení, lidí je málo a dostávají málo peněz. Dalo by se to s důvtipnější vládou v čele napravit v průběhu léta?

To se už nedozvíme. Máme nouzový stav a basta fidli.

Co bude dál

Virus se hned tak neztratí. Na obzoru je vakcína, v Rusku už chystají dokonce třetí, jak ta první funguje se ještě neví. Asi moc neprohádám prognózou, že výročí korony 12. března budeme vzpomínat s rouškou na tváři. S jistou mírou optimismu predikuji, že příští výročí tohoto nouzového stavu už bychom mohli volněji vydýchat. To ale se budeme plnou parou valit k parlamentním volbám. Už od jara 2021 budou všechna zdravotní opatření s volbami počítat – jako ostatně počítala i letos s volbami krajskými. 

Kdyby totiž tyto volby nebyly, Andrej Babiš by se i v létě choval naprosto jinak. Nebude to mít napřesrok v létě jednoduché. Restrikce jsou nepopulární. Ale epidemie a červené fleky na semaforu a kontroly na hranicích a seznamy rizikových zemí jsou taky nepopulární. Bude to příkladný tanec mezi vejci – a nejedno to vejce bude pukavec.

Aston Ondřej Neff


Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.