27.1.2023 | Svátek má Ingrid


Nestřílejte na Bartoše

12.10.2021

Jistě, je to parafráze okřídleného nestřílejte na pianistu, dělá co může. V rámci nečekaného úspěchu obou koalic K2+K3 je propad Pirátů jediná patálie celého seskupení. Logicky se hází vina na Ivana Bartoše a panuje většinová shoda, že za propad může tím, že si oblékl sako. 

Vzhledem k tomu, jak osudově se mýlili v prognózách na volby věhlasní komentátoři-insideři, kteří obden chodí s tvůrci české politiky na kafe, troufnu si svěřit se s pouhým dojmem já, skromný glosátor a pozorovatel, sledující politiku ze vsi, s dvěma psy u nohou.

První dojem jsem tu už vyjádřil v úvodníku z pátečního volebního dne, nazvaného Nad volebními lístky. Tenkrát jsem fakt ty lístky vytáhl z kastlíku a jal se je zkoumati. Já měl jasno, že budu volit Spolu, se všemi výhradami, o nichž jsem se tu opakovaně od vzniku slepence zmiňoval. Jenže moje žena má ráda Stan kvůli skvělému břežanskému starostovi Michalikovi. Kouknu na hlasovací lístek Pirstanu a vidím: dva ku jedné! Tož króžkuj, ženo, zvolal jsem, rozhořčen tou arogancí, a žena króžkovala a s ní i desetitisíce dalších voličů.

To je jeden moment.

Ten druhý je Praha. Piráti zdaleka nejsou jediní viníci toho, že je Praha v největším rozvratu od třicetileté války, je tu pan Čižinský, nicméně pan Hřib se vecpal před vítěze komunálních voleb ODS a je primátorem a po právu ten masakr v příštích volbách odskáče, už aby si hledal práci. S ním to ale už teď odskákali jeho mateřští piráti.

No a do třetice, ti, kdo střílejí na Bartoše, by si měli projít seznam nehorázností, které vytryskly ze sociálních sítí. Říká se tomu šídlo v pytli. On ten Bartoš v saku byl ten pytel, a aktivistické výkřiky šly skrz. Šly by stejně, i kdyby Bartoš nastupoval do televizních debat s piercingem v nose a v tričku s nápisem FUCK THE SYSTEM, takže sako s tím nemá co dělat.

To je na téma Bartošova vina / nevina. Podstatné ale je, co bude dál.

Lidi občas (= velmi často = skoro vždycky) uvěří úplné pitomosti. Proto se tolik liší prognózy oněch výše citovaných znalců politiky. To jsou chytří a vzdělaní a zkušení a hluboce informovaní lidé. Proto byli tolik zdrženliví a zdráhali se uvěřit, že tak očividný humbuk může uspět. A ono se to stalo. Lidi uvěřili, že Spolu je jedna partaj a nechali ji vyhrát. Uvěřili v Pirstan. Uvěřili, že tu jsou dva silné seriózní subjekty, třebaže každý z nich byl něco jako klibna: to je při masopustu takový ten jakoby kůň, co vypadá jako kůň a uvnitř jsou dva lidi, kteří po masopustu ze sebe maškaru sundají a jdou společně se sousedy na pivo. Nicméně vítězství je vítězství a je to určitá hodnota. Česká politika od své obnovy už třicet let klopýtá na nestabilitu. Teď vznikla parlamentní většina 108 hlasů. To je, jako kdyby uprostřed Sahary vykvetla orchidej. Kéž by to vydrželo.

Proto je třeba pozitivně kvitovat iniciativu pana Víta Rakušana ze STAN, který Piráty podporuje a snaží se jim vyjít vstříc. Samozřejmě, že Pirátům je třeba přidělit dvě ministerstva. Jejich poslanci přece reprezentují významnou složku společnosti a je třeba jim dát hlas a prostor. Kéž by hra na jednotu pokračovala a přetavila se do nějakého rozumného počínání. Osoba Petra Fialy budí důvěru, že by se to snad i mohlo povést.

Aston Ondřej Neff