15.10.2021 | Svátek má Tereza


Nepřítel státu

14.4.2011

Poslanec, který dostával pravidelně od Víta Bárty pětapadesát tisíc měsíčně na "provozní účely", po poskytnutí 170 tisíc korun náhle prozřel, aby následně svá slova střídavě popíral a potvrzoval. K němu se vzápětí přidala poslankyně VV Kristýna Kočí, jíž prý Bárta podstrčil půl milionu. Rovněž Kočí tvrdí, že šlo o úplatek, leč máme na to jen její slovo. Ani ona ani Škárka však neprozradili důvod, proč by je měl Bárta uplácet. Loajálního poslance, kamaráda a někdejšího předsedu strany a předsedkyni poslaneckého klubu. Co by k tomu Bártu vedlo? Nejsou tedy oba spíš Bártovými dlužníky, šlo-li skutečně o půjčku, jak říká Bárta?

Do boje za "čistou politiku" se v závěru týdne zapojila i Mladá fronta Dnes, která publikovala záznam několik let starého Bártova vystoupení před zaměstnanci firmy ABL. Spolu s nahrávkou se zčistajasna objevilo na stole redaktora Jaroslava Kmenty i několik nepodepsaných papírů s údajnými plány Víta Bárty na ovládnutí české politické scény.

Vzápětí se strhla bezskrupulózní štvanice na Bártu. Měla jediný cíl - udělat z něj nepřítele státu, odstranit jej nejprve z ministerského postu a po jeho úplné diskreditaci z politiky vůbec. Do honu na Bártu se postupně zapojila všechna média, politici vládních stran i socialisté. Jen komunisté k tomu mlčí, snad v domnění, že rozvrat politiky jim nažene ve volbách víc voličů.

Kristýna Kočí, resp. jí pozvaná bezpečnostní agentura pak přiživila aféru objevem čehosi, co vzdáleně připomínalo odposlechové zařízení. Jen je zvláštní, že tato "štěnice" byla umístěna v ložnici. Myšlenku raději nebudeme dále rozvádět.

Zatímco ještě před několika málo měsíci jsme byli přesvědčováni, že ministerstvo vnitra stále ovládá přes jemu oddané úředníky a policisty Ivan Langer, nyní je nám vtloukáno do hlavy, že po chodbách ministerstva se potloukají černí šerifové z agentury ABL a úřad ve skutečnosti neovládá Radek John, ale řídí jej Vít Bárta.

Kdo sleduje naši politickou scénu delší dobu, nemůže než dát za pravdu Karlu Schwarzenbergovi, který po návratu z Jižní Ameriky prohlásil:

"To, co Bárta udělal, je zajímavý výkon, ale něco vám řeknu, ještě v nedávné době bývalí poslanci a zastupitelé různých stran dostali k uspokojení svých materiálních potřeb místa ve správních radách státních, polostátních a městských podniků. To se bralo jako samozřejmost. Když tady nějaký podnikatel, který tu stranu považuje za svůj podnikatelský projekt, sáhl do vlastní šrajtofle a poslance odměnil, tak je z toho velký skandál. Celý systém je tak postavený, ale teď se na někoho pokřikuje, ale rozdíl je jen v tom, že jedno je ze soukromých peněz a druhé ze státních peněz. Jaký je rozdíl mezi tím, že někomu dám peníze na prkno z vlastní peněženky a nebo že mu dám zajímavý post, na který má minimální předpoklady?"

Ano, tady se korumpuje ze státního, když ale Bárta tyto zvyklosti porušil (a přitom nikdo nedokázal, že opravdu poslance VV uplácel), je nutno se jej okamžitě zbavit. Lhostejno, jakými metodami, a třeba za spolupráce se spřátelenými novináři - po nich to budou spolehlivě papouškovat ostatní a tak rychle veřejnost přesvědčí, jaký je Bárta lump. Nepřipomíná to něco? Jak by ne, před léty uspořádala naše média podobnou štvanici na Jiřího Čunka a výsledek všichni známe.

Čunek i Bárta mají hodně podobného - přišli do vysoké politiky jako neokoukané tváře, nováčci, kteří ještě nejsou zachyceni v síti zdejšího klientelistického prostředí, kde politika srůstá s byznysem. Hrozí tedy nebezpečí, že by mohli předivo korupčních vztahů narušit, a proto musí být co nejrychleji z politiky vyhnáni.

Jiří Čunek se ve svém úřadu mohl kupříkladu podívat na podivné směrování peněz z eurofondů ke krajským kmotrům, Vít Bárta zase začal dělat obstrukce velkým firmám, které budují předražené nekvalitní dálnice či dostávají velkorysé zakázky na železnici. Zrovna tak je potřeba odstranit z ministerského postu Radka Johna - i přesto, že je ministerstvo kvůli jeho diletantství v chaosu, mohlo by nedopatřením dojít k tomu, že po dvaceti letech boje proti korupci přece jenom nějaký policista dovede některou korupční kauzu až k soudu a skončí to potrestáním viníků. To naše politické špičky nesmějí dopustit.

Spolu s těmito dvěma ministry se sveze i Alexandr Vondra, ten je zase ve svém úřadě nebezpečný zbrojařským firmám. Navíc by se mohl zaměřit i na zakázky, které byly podepsány za šéfování Kalouskovy spolustraničky Vlasty Parkanové - stačí připomenout namátkou jména CASA a Pandur a už je z toho člověku mdlo. To byl pravý důvod, proč byla Finančním analytickým útvarem Kalouskova ministerstva vytažena kauza ProMoPro.

Kdyby se chtěl premiér Petr Nečas svého ministra jen trochu zastat, hned zpočátku by milého Kalouska upozornil, že zakázky pro firmu ProMoPro podepisoval vedoucí Úřadu vlády Jan Novák a Vondrova náměstkyně Jana Hendrychová - a kdo je pod objednávkou podepsán, ten za ni taky odpovídá. Rovněž by ctěnému ministrovi sdělil, že Topolánkova vláda předsedala Evropské unii pouze v první polovině období, pak už předsednictví vedla vláda "nejoblíbenějšího premiéra" Jana Fischera - a faktury od firmy ProMoPro začaly přicházet teprve v této době. Takže proč pan Kalousek svaluje vinu na Vondru, když Fischerova vláda proti firmě ProMoPro ani nehlesla? A proč na Vondru svaluje vinu za údajně předraženou zakázku i Mirek Topolánek? Není to náhodou tím, že k Miroslavu Kalouskovi má mnohem blíž než k Alexandru Vondrovi?

Včera se navíc objevila další nahrávka, jejíž autentičnost potvrdila i hlavní aktérka Kristýna Kočí. Na záznamu říká, že vládní krize byla dlouhodobě připravovaná ve spolupráci s ODS. Paní Kočí sice vzápětí začala tvrdit, že svá slova pronášela záměrně, protože věděla, že je nahrávaná, ale kdo jí to bude po jejích posledních eskapádách věřit? Zejména když na nahrávce mluví o tom, že spiknutí připravuje s občanskými demokraty už tři čtvrtě roku, a nyní tvrdí, že v té době ještě ani nebyla poslankyní. Letmý pohled na stránky Poslanecké sněmovny ji ale usvědčí: poslankyní je již od 29. května minulého roku, tedy téměř jedenáct měsíců. Nakolik je paní poslankyně důvěryhodná, si člověk může udělat představu i díky tomu, že vyplouvá na povrch její přátelství s Petrem Tluchořem, předsedou poslaneckého klubu ODS, a že její otec dostával a dostává zakázky od rezortů řízených ministrem Kalouskem...

Poslední se tedy asi bude smát Miroslav Kalousek. Kdo naopak zapláče, budou naši občané a celá naše země.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.