28.10.2020 | Den vzniku samostatného československého státu


Merkel v roli strašidla

12.3.2020

Údaj o 70 procentech nakažených Němců jsem citoval jako kuriozitu, objevil se u nás na Novinkách v očividně nešikovně redigovaném článku Citoval virologa Christiana Trostena. Myslel jsem si něco o hňupovi na Novinkách, kterému jde o to vyvolat paniku, a najednou bác, stejný údaj vysype do užaslé veřejnosti německá kancléřka Angela Merkel! 

Znamenalo by to, že onemocní 57 milionů německých občanů. Zatím jsou na 1200, my se svými 91 jsme asi tak pod půlkou počtu nad milion obyvatel, ale musí se brát v úvahu, kdy se nemoc zavlekla k nám a kdy do Německa, oni mají nejspíš náskok. Podstatné jsou grafy ukazující na průběh šíření v časové ose. Ze začátku to prudce roste, ale už někdy od desátého dne se nárůst v Číně mírnil a drží se zhruba na tisícovce nemocných na milion obyvatel v nejhůř postižené provincii Hubei, v Číně celkově je po třech týdnech zhruba stovka na milion obyvatel. Grafů tohoto typu se dá najít na internetu mnoho,,údaje na nich roztodivné (například nejvíc nemocných na tisíc obyvatel má kupodivu Island). Nicméně žádný, číslem nula, žádný graf nepodporuje tezi Angely Merkel, že ulehne 57 milionů Němců. To by u nás znamenalo sedm milionů Čechů. Panika je opravdu to poslední, co potřebujeme. Pokud dnes odpoledne v Německu nenastal masový útok na samoobsluhy, je to známka toho, že občané mají rozum a neberou svoji kancléřku vážně.

Volby do Rady ČT

Existuje anticena Bludný balvan. Měla by být anticena na stupidní poitický akt. Horkým kandidátem by na ni mohl být anonista a předseda sněmovního volebního výboru Stanislav Berkovec, který rozeslal části poslanců za ANO pokyny, koho mají do Rady volit. On snad neví, jak ostrá politická kauza volba je, co všechno se kolem ní dělo, jak ovlivnila kandidátku demonstrace Milionu chvilek pro demokracii, on neví, že podle režiséra Hřebejka je koronavirus proto, aby Babiš se Zemanem ovládli ČT, jelikož se v pandemii nedemonstruje? Za této vypjaté situace vypustil z ruky dokument, o kterém musel nutně vědět, že se dostane na veřejnost.

Rada po včerejším zasedání plně doplněná není, zvoleni byli tři radní, televizní antidvořákovec Roman Bradáč asi vyvolá nejvíc emocí, dále byl zvolen ekonom a profesionální člen rozmanitých rad Pavel Kysilka a hokejista Jiří Šlégr. Nedá se jednoznačně říct, že je zavařeno na novou televizní krizi. Ale zažehnána není.

Jen tak mimochodem, na adresu mudrců horujících pro převedení veřejnoprávní televize do soukromých rukou. Fungovaly by televize a rádio za současné krize tak, jak fungují, kdyby byly soukromé a žily z reklamy?

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.