17.1.2022 | Svátek má Drahoslav


Malér na zdi

30.12.2011

V Semilech mají problém. Symboly totalitní ideologie, ztvárněné v mozaice na zdi jednoho z domů na náměstí, přestala po dvaceti letech zakrývat reklama. Srp, kladivo a rudá hvězda jsou najednou všem na očích - a ne všichni nad tím mávnou rukou.

Semilská radnice se pokusila situaci zachránit tím, že vedle mozaiky ze 70. let minulého století umístila citát George Santayany "Kdo nezná svoji minulost, je odsouzen ji opakovat", ale trestnímu oznámení podanému místním občanem na neznámého pachatele tím stejně nezabránila. Radnice se hájí tím, že v této podobě vybízí dílo k zamyšlení.

Je samozřejmě nesmysl vynakládat velké prostředky na likvidaci mozaiky a následnou opravu poničené zdi, radnice svým šalamounským rozhodnutím ušetřila městské pokladně nemalé peníze, ale nabízí se jiná otázka: Kde jsou všichni bojovníci proti totalitním režimům? Jak to, že už v televizi dávno rozčileně nediskutují odborníci a aktivisté o zločinných symbolech protiprávního režimu? Nebýt jedné televizní reportáže, patrně by o mozaice věděli jen semilští občané.

Je totiž cosi divného v našem státě i právním systému. Komunismus i nacismus jsou u nás zákonem prohlášeny za zločinné ideologie, trestá se ale propagace jenom jedné z nich. Okolo mozaiky v Semilech je a nejspíš i bude klid. Místní si zvyknou a ostatní na ni zapomenou. Dokážete si ale představit ten cirkus, který by se rozpoutal, kdyby se na zdi po sejmutí reklamy objevil hákový kříž? A přitom je to jen symbol jiné ultralevicové ideologie - stejně zločinné a zrůdné, jakou je ta, již reprezentuje rudá pěticípá hvězda....Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.