30.11.2020 | Svátek má Ondřej


Malé české Watergate

24.10.2020

Asi není jediného občana v naší zemi, který by o tom nevěděl, nicméně pro pořádek stručně znovu. Paparazzi z Blesku načapal ve středu později v noci ministra Romana Prymulu a druhého muže ANO Jaroslava Faltýnka při návštěvě restaurace v Praze na Vyšehradě, a to v době, kdy měla být dle Prymulova nařízení zavřená, oba navíc bez roušky. 

Blesk otiskl fotky v pátečním vydání listu, hned dopoledne Andrej Babiš oznámil, že žádá Prymulovo odstoupení, Faltýnek se vzdal místopředsednictví hnutí a nechává na poslancích, jestli ho nechají v čele poslaneckého klubu. V pátek odpoledne pan prezident Zeman na Prymulovo odvolání přistoupil a podle slov Andreje Babiše se v úterý potká s jeho nástupcem, zatím oficiálně neoznámeným.

Bouře je kolem faktu, že byli v hospodě – následovaly trapné vytáčky, že šlo o prostory salonku, a pak že to byly prostory vyšehradské kapituly. Podstata je ale jinde.

Proč pánové volili noční schůzku v podniku, který si lze těžko představit – zastrčenější, mimo dohled veřejnosti? Pro Nepražany: zadní stěna restaurace Rio´s, to už je vyšehradská hradba. Naproti je chrám Petra a Pavla a kolem je park, eventuálně hřbitov. Před půlnocí tam sotva koho potkáte (vyjma bludných duší ze hřbitova a paparazziho z Blesku). Proč oba vrcholně vlivní pánové pozvali ředitele FN Ostrava Jiřího Havrlanta právě sem? 

První interpretaci sdělil veřejnosti Babiš, že se jednalo o plošném testování a pobytu amerických lékařů. Následně ale vystoupil Prymula se zcela jinou verzí, že projednávali způsob komunikace s veřejností. Co je panu Faltýnkovi do amerických lékařů a plošného testování? A co je mu do komunikace Prymuly s veřejností? Ředitel Havrlant nebyl celé dopoledne k dosažení. Kdyby šlo o nevinnou, předem řádně sjednanou schůzku, jak to, že se hned neozval: Lidi, neblázněte, my jsme jednali o tom a tom, tady mám o tom poznámky. Místo toho dělal profesora Horáka, dokud mu nedošlo, že ho lidi poznají dřív, než mu vyroste plnovous.

Je to Watergate. Báchorce o testování se dá těžko uvěřit. Opravdu nejde o to, jestli někdo měl nebo neměl roušku. Odkud se vynoří ten tajemný „deep throat“, zasvěcený muž, který všechno ví a investigavcům to napráská? Ten americký se prý potkával s Bernsteinem a Woodwardem v garáži. Měl bych tip pro budoucího whistelblowera: vím o šikovné restauraci, je hodně stranou, na Vyšehradě, schovaná v hradbách až za kostelem. Jmenuje se Rio´s. Zaklepejte tam, i když je zavřeno, a zašeptejte, že vás posílá Roman. Oni vás hned pustí dovnitř.

Aston Ondřej Neff


SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.