26.1.2021 | Svátek má Zora


Malé české Watergate

24.10.2020

Asi není jediného občana v naší zemi, který by o tom nevěděl, nicméně pro pořádek stručně znovu. Paparazzi z Blesku načapal ve středu později v noci ministra Romana Prymulu a druhého muže ANO Jaroslava Faltýnka při návštěvě restaurace v Praze na Vyšehradě, a to v době, kdy měla být dle Prymulova nařízení zavřená, oba navíc bez roušky. 

Blesk otiskl fotky v pátečním vydání listu, hned dopoledne Andrej Babiš oznámil, že žádá Prymulovo odstoupení, Faltýnek se vzdal místopředsednictví hnutí a nechává na poslancích, jestli ho nechají v čele poslaneckého klubu. V pátek odpoledne pan prezident Zeman na Prymulovo odvolání přistoupil a podle slov Andreje Babiše se v úterý potká s jeho nástupcem, zatím oficiálně neoznámeným.

Bouře je kolem faktu, že byli v hospodě – následovaly trapné vytáčky, že šlo o prostory salonku, a pak že to byly prostory vyšehradské kapituly. Podstata je ale jinde.

Proč pánové volili noční schůzku v podniku, který si lze těžko představit – zastrčenější, mimo dohled veřejnosti? Pro Nepražany: zadní stěna restaurace Rio´s, to už je vyšehradská hradba. Naproti je chrám Petra a Pavla a kolem je park, eventuálně hřbitov. Před půlnocí tam sotva koho potkáte (vyjma bludných duší ze hřbitova a paparazziho z Blesku). Proč oba vrcholně vlivní pánové pozvali ředitele FN Ostrava Jiřího Havrlanta právě sem? 

První interpretaci sdělil veřejnosti Babiš, že se jednalo o plošném testování a pobytu amerických lékařů. Následně ale vystoupil Prymula se zcela jinou verzí, že projednávali způsob komunikace s veřejností. Co je panu Faltýnkovi do amerických lékařů a plošného testování? A co je mu do komunikace Prymuly s veřejností? Ředitel Havrlant nebyl celé dopoledne k dosažení. Kdyby šlo o nevinnou, předem řádně sjednanou schůzku, jak to, že se hned neozval: Lidi, neblázněte, my jsme jednali o tom a tom, tady mám o tom poznámky. Místo toho dělal profesora Horáka, dokud mu nedošlo, že ho lidi poznají dřív, než mu vyroste plnovous.

Je to Watergate. Báchorce o testování se dá těžko uvěřit. Opravdu nejde o to, jestli někdo měl nebo neměl roušku. Odkud se vynoří ten tajemný „deep throat“, zasvěcený muž, který všechno ví a investigavcům to napráská? Ten americký se prý potkával s Bernsteinem a Woodwardem v garáži. Měl bych tip pro budoucího whistelblowera: vím o šikovné restauraci, je hodně stranou, na Vyšehradě, schovaná v hradbách až za kostelem. Jmenuje se Rio´s. Zaklepejte tam, i když je zavřeno, a zašeptejte, že vás posílá Roman. Oni vás hned pustí dovnitř.

Aston Ondřej Neff


Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.