19.3.2024 | Svátek má Josef


Makabrózní tance hradního gangu

19.10.2021

Jedinou konkrétní informaci o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana doposud poskytl veřejnosti exprezident Václav Klaus. Od něho víme, že příčinou Zemanova stavu jsou játra, a podělil se i o svůj názor, že nemoc zavinil jeho životní styl, zejména pití alkoholu. 

Vše se ale změnilo po pondělním vystoupení předsedy senátu Miloše Vystrčila. Ten informoval veřejnost o podstatě obsahu oficiální zprávy Ústřední vojenské nemocnice, poskytnuté na základě oficiální žádosti senátu o informace. Podle zprávy není prezident schopen vykonávat jakékoli pracovní povinnosti. Prognóza je nejistá a návrat do funkce nepravděpodobný. O stavu prezidenta informovala nemocnice kancléře Vratislava Mynáře 13. října, tedy minulou středu.

Tato informace staví do podivného světla události ze čtvrtku 14. října. Tehdy se k prezidentovi na jednotku intenzívní péče vetřel v Mynářově doprovodu předseda sněmovny Vondráček a navrátil se s dokumentem svolávajícím zasedání nové sněmovny na 9. listopad. Posléze vedení nemocnice, ale i policie dementovaly, že by se návštěva děla s vědomí a asistencí těchto orgánů. Zdá se tedy, že tito pánové pořádají kolem lůžka nemocného prezidenta podivné tance. Snaží se vyvolat dojem, že je prezident v pořádku, komunikuje, pojídá klobásy, čte Churchilla a vtipkuje. Je s podivem, že se toho účastní i volený ústavní činitel Radek Vondráček. Do jaké míry je do spiknutí zasvěcený Andrej Babiš?

Podle nejpravděpodobnější hypotézy to byl on, kdo v neděli 10. října navštívil Zemana v Lánech a když viděl, v jakém je stavu, zavolal pro něho sanitku. Ta ho odvezla do Prahy a z převozu existuje krátký videozáznam, který naznačuje pacientovo bezvědomí. Po úterním zveřejnění zprávy ÚVN vyjádřil Babiš údiv. Nicméně i on má co vysvětlovat a že o zdravotním prezidentově stavu nevěděl, je krajně nepravděpodobné.

Podstatné ovšem je, co bude dál. Na pořadu dne je odstavec 66 ústavy, kterým prezidentské pravomoci přecházejí na premiéra a předsedy obou komor parlamentu. Jedná se ovšem o dočasný a vratný úkon a prezident může své pravomoci znovu převzít. V žádném případě to neznamená vyhlášení nových prezidentských voleb.

V duchu křesťanské tradice je třeba nemocnému přát uzdravení. Zároveň je na místě realistická úvaha. Andrej Babiš se na kandidaturu zjevně připravuje a úřad potřebuje, už kvůli beztrestnosti ve všech kauzách, které má na krku. Pod novou vládou vyšetřování pravděpodobně nabude na tempu. Demoblok by si měl co nejdříve ujasnit, koho proti Babišovi postaví. Když totiž půjde o předčasné volby, uchazeči bez parlamentní podpory (20 poslanců nebo 10 senátorů) musí získat aspoň 50 tisíc podporovatelů. Předčasné volby musí vyhlásit předseda senátu do deseti dnů od prezidentova odstoupení nebo úmrtí. Volby se konají do devadesáti dnů od vyhlášení. Je tedy jasné, že by se musel stát zázrak, aby uspěl někdo mimo okruh výrazných politických postav.

V úvahu jistě přichází Miloš Vystrčil. Ten ale bude cílem obrovského hnojometu ze strany babišovského světa, který mu bude klást za vinu smutný úděl mučedníka – prezidenta uštvaného politickými a novinářskými hyenami. Dobře tedy činí Petr Fiala, když nabádá ke klidu a rozvaze. Nicméně i v klidu a při zachování rozvahy lze o společném kandidátovi přemýšlet. Je dobře mít na paměti, že v předvolebních debatách nad Babišem vítězil Vít Rakušan. Měl by o své kandidatuře přemýšlet, a až bude přemýšlet, měl by brát v potaz fakt, že babišovský svět je početnější než svět demobloku a že by musel přesvědčit nepřesvědčené, že on je schopen hrát roli lídra moderujícího, nerozdělujícího, konstruktivního.

Kdybychom takového získali, země by si vydechla úlevou. To by byla změna… v jistém smyslu by to bylo poprvé za třicet let.

Aston Ondřej Neff