24.9.2023 | Svátek má Jaromír


Kuriozity těchto voleb a trest za blbost

27.1.2023

Jak to dopadne? Uvidíme to v sobotu odpoledne, ve tři bude skoro jasno, ve čtyři úplně jasno. Někteří mají jasno už teď a je nejasné, jak to s tím jejich jasnem je. Političtí stratégové řeší, jak to teď bude s Babišem, jestli se po prohře s plnou silou nepustí do příprav parlamentních voleb 2025 anebo zda sklapne paraple a odplíží si lízat rány do Agrofertu. A co bude s ANO, když odejde? Převezme ho Schillerová nebo Havlíček? Ano, takto a podobně se porcuje medvěd běhající po lese.

Sdružení reklamních profesionálů ADC vyloučilo Babišova propagátora Marka Prchala kvůli neetickému šíření strachu. Tento vyhazov ještě před volbou samou bude patřit ke kuriozitám této kampaně, a že jich nebylo málo: kulka pro Moniku Babišovou, náhlé úmrtí Petra Pavla – nakonec i náhlý příchod Andreje Babiše do vysílání ČT, zatímco na Instagramu běžel přímý přenos z jeho cikánské veselice, to všechno byly skvělé počiny. Ale to jsou zábavné ornamenty okrašlující realitu, a totiž volby samé a ty začínají dnes, v pátek 27. ledna 2023 ve 14 hodin SEČ a skončí o 24 hodin později.

Podstatnější jsou jiné kuriozity.

Jako poslední výsledky průzkumů voličských preferencí z pondělku tohoto týdne přišla data agentur Median, Ipsos, STEM, Data Collect a Kantar. Agentury se shodují v odhadu, že vyhraje Petr Pavel nad Andrjem Babišem, Ipsos, STEM a MEDIAN odhadují cca 58% pro Pavla, Kantar / Data Colect jsou opatrnější a kalkulují i s nerozhodnutými a nakloněnými, nicméně i jim vyšlo, že i kdyby všichni „spíše pro Babiše‟ (9%) a všichni nerozhodnutí (9%) přešli k Babišovi, hodilo by mu to 46 procent, což je o něco víc než mu prorokují tři předchozí.

Jenže sběr dat se odehrál v týdnu předcházejícím odpálení Babišovy atomovky. Výsledky mají hodnotu sněhu napadaného o minulém víkendu.

Babiš vytáhl podpásovku se strašením války, vyrukoval se lží, což je taktika, která Miloši Zemanovi vyhrála dvoje prezidentské volby: v prvních lhal, že Schwarzenberg k nám přitáhne Sudeťáky a v druhých, že Drahoš otevře dveře imigrantům. Tentokrát je to na Babišovi, aby lhal, že Pavel znamená válku. Lež je jednoduchá zbraň, dámy a pánové z ADC reagují vyhazovem Marka Prchala. Budou kvůli tomu volby neplatné? Jistě že ne. Zemana dostaly lži na Hrad, kroutí si na něm desátý rok a dalších lží, podrazů a zrad nasypal z jeho výšin víc než dost.

Realita je taková, že v českém voličstvu je dost občanů schopných se nechat nachytat na primitivní pitomost a lháři hodit hlas – rukou roztřesenou strachem...před imaginárním nebezpečím.

Všechny předvolební komentáře jsou tudíž jalové, jelikož nikdo neví, jak hluboce čerstvá lež z Babišovy dílny lidi zasáhla. Možná se poučili – Zemanova 28% popularita je historické minimum dosažené hlavou státu za posledních třicet let. Ale ani toto číslo nesvědčí o prozření – bez dat a jenom odhadem si myslím, že od Zemana odpadli lidé zklamaní jeho prozřením vzhledem k Rusku a odsouzením Putinovy agrese. Válkou strašil v těchto volbách už Bašta – a neuspěl. Jenže Bašta je groteskní figura, vedle něho hraje Babiš zcela jinou ligu. Stačil se vyzbrojit jezulátky a obrazil celé spektrum, od stalinistických bolševiků po fašisty, a vykřikoval při tom, že je mír a že dá dohromady Bidena s Putinem.

V zábavním průmyslu znají zásadu TO JE BLBÝ, TO SE BUDE LÍBIT. V politice platí taky.

Můj úvodník čtete v pátek. Možná nás čeká inzerát ve čtených tištěných denících – Zemanovu lhaní se to v minulosti osvědčilo. Jaký by mohl být?

Mohu nabídnout tip:

Advokátní kancelář Chytrák & Vychcánek nabízejí poradenské služby všem mladým mužům a ženám, kteří se budou chtít vyhnout chystané mobilizaci a následnému odchodu do zákopů u ukrajinského Bachmutu.

Napadne váš ještě větší kravina?

Možná ne, ale vsaďte se, že tým kolem Babiše na něco přijde. Je to otevřené. Jděte volit. Agentury se z blamáže vylžou, ale dalších pět let pod lhářem, to je tvrdý trest za blbost. Těch deset už bohatě stačilo.

Aston Ondřej Neff