Křečovitá konstrukce pana Sobotky
Česká strana sociálně demokratická má pech. Zatímco vláda Petra Nečase požádala sněmovnu o důvěru třikrát a pokaždé ji dostala, socialisté se snažili kabinet odvolat už čtyřikrát a ani jednou neuspěli. Teď se o to možná pokusí popáté.
Naposledy hovořili pánové z Lidového domu o pádu vlády těsně před Vánocemi. V pátek 21. prosince vyzvali premiéra, aby předstoupil před Sněmovnu a požádal poslance o vyslovení důvěry vládě. Zároveň nabídli ODS a TOP 09 jednání o rozpuštění Sněmovny, což bylo podle nich jediným řešením krize, která nastala po odvolání ministryně obrany Karolíny Peake. Socialisté se návrh na vyslovení nedůvěry vládě podat sami neodvážili, lépe řečeno byli si vědomi, že nadpoloviční většinu všech poslanců nutnou pro pád vlády dohromady nedají.
Jejich nadšení z rázné reakce paní Peake, která vyzvala ministry LIDEM ke složení funkcí, však rychle opadlo, jelikož sama místopředsedkyně vlády už začátkem svátků zařadila rychle zpátečku a bylo jasné, že s demisemi ministrů a odchodem LIDEM z koalice to nebude tak horké.
Nyní se vláda opět konsoliduje, jenže Bohuslav Sobotka vycítil příležitost přihřát si polívčičku na ostré reakci veřejnosti na prezidentskou amnestii a přispěchal s oprášeným nápadem na hlasování o důvěře vládě. Stál ale před problémem, jak to voličům naservírovat, jelikož amnestii vyhlásil prezident a to se dá prezentovat jako důvod ke svržení vlády jen těžko. Proto si vymyslel velice křečovitou konstrukci: Amnestie je nejhorší, jaká tady kdy byla. Vyhlásil ji sice prezident, jenže ten k tomu potřeboval kontrasignaci premiéra. A jelikož Petr Nečas amnestii spolupodepsal, je za ni zodpovědný. A protože je předsedou vlády, odpovídá za Klausovu amnestii celá vláda. A jestliže se tedy toho zločinu dopustila celá vláda, musí za něj pykat. No není to krásně vymyšleno?
Musela to být perná noc, než se panu Sobotkovi podařilo dát takovou pitomost dohromady. Bohužel pro něj to tím také končí. Byli jsme sice včera svědky televizního vystoupení rozhořčených zástupců sociální demokracie, ale i jim už bylo jasné, že odvolání vlády se nepovede - pokud k tomu pokusu o její svržení vůbec dojde. Koneckonců, Lubomír Zaorálek to přiznal už během tiskové konference. LIDEM při hlasování o nedůvěře opozici nepodpoří a stejně tak ani nezařazení poslanci. Tito bývalí to příslušníci Věci veřejných si dobu pobírání poslaneckých platů jen pro modré oči pana Sobotky dobrovolně nezkrátí.
Celé včerejší dění se tak dá shrnout do názvu jedné ze Shakespearových her: Mnoho povyku pro nic.