9.8.2020 | Svátek má Roman


Křeček a neslaná ODS

14.2.2020

Spolek Milion chvilek splnil to, čím vyhrožoval, když se pokusil ovlivnit volbu ombudsmana v Poslanecké sněmovně, a svolal na neděli demonstraci na Hradčanské náměstí, odkud průvod půjde na náměstí Staroměstské. 

Volba Stanislava Křečka má tedy být impulzem k nové vlně aktivit, která povede… Právě to je otázka bez náznaku odpovědi.

Veřejnosti je teď předloženo k uvěření, že Stanislav Křeček je rasista, nepřítel demokracie, xenofob a požírač lidských práv. Jenže on neseskočil padákem jako výsadkář úderky Putinovy tajné služby. Stává se ombudsmanem poté, co vykonával po šest let úřad zástupce ombudsmana po boku Anny Šabatové. Každý věděl, že ti dva nebyli ve stoprocentním souladu, nicméně nesoulad nikdy nepřešel do konfliktu. Na veřejnost se dostal snad jediný významnější rozpor, to když Stanislav Křeček poukazoval na případ muslimky s šátkem, která neuposlechla ustavení školního řádu zapovídajícího jakékoli čepice. Křeček poukazoval na to, že zmíněná dívka vyžaduje pro sebe výjimku ze školního řádu, pro niž on nevidí důvod.

To je zřetelně malý důvod pro stigmatizaci rasismem a xenofobií.

Každopádně je to politická šarvátka, která hýbe veřejnou scénou v těchto dnech. Podívejme se, jaké stanovisko zaujala ODS, která se deklaruje za pravicovou baštu v České republice. Ve čtvrtek se strana ústy Petra Bendla vymezí v televizi proti týrání zvířat. Další žhavá novinka na webové stránce ODS poukazování pražské organizace na netransparentnost magistrátní koalice a den před tím ODS objevuje, že vláda nadále ztěžuje život podnikatelům. Jedinou reakcí Petra Fialy je tento výlev: „Nelíbí se mi to, ale je to výsledek svobodných voleb. Už na podzim bude možné udělat první krok ke změně poměrů v zemi. Neklesejme na mysli a bojujme. Pouze tak se zbavíme současné Babišovy chobotnice.“

Nemastné, neslané. Je přece jasné, proč je taková nenávist proti Křečkovi. Ombudsman je důležitá veřejná figura bez výkonných pravomocí, ale mediálně viditelná. Anna Šabatová působila jako radlice buldozeru progresivismu v Česku a Křeček opakovaně prohlašoval, že jako ombudsman by hájil zájmy občanů v konfliktu se státní mocí a nehodlal by fungovat jako neziskovka. Proto ten řev.

Petr Fiala dělá, že to nechápe. Musel by být padlý na hlavu, kdyby to nechápal. To rozhodně není. Jenom si to nechce s nikým rozházet. Proto ta neslanost a nemastnost. Smutné podívání na stran, která byla tahounem transformace této země.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.