3.10.2023 | Svátek má Bohumil


Komtesa dupla nožkou

5.9.2023

Zvolna doznívá rozruch vyvolaný gestem prezidenta Pavla ve stylu komtesy Anastásie, která si dupne nožkou a na vyjížďku na poníkovi pojede ve čtvrtek a ne podle programu ve středu. Podiv obecně, veselí u někoho a hněv u jiných vyvolalo zjištění, že čtyřiadvacetihodinové pozdržení prezidentova podpisu vyvolalo návaly a fronty žadatelů o předčasnou penzi. Nebylo by nejlépe vrátit se k systému nepřímé volby prezidenta, ptá se Petr Kolman zde na Psu. Má bezpochyby pravdu, stejně jako já – a mnozí, přemnozí se mnou – měli pravdu, že se nemá přímá volba zavádět. Zastupitelské sbory by zvolily politika, ošlehaného politickými bitvami, a ten by takový kotrmelec neudělal. Jenže návrat k předchozímu stavu je mimo realitu a lidu už prezidentskou volbu nevezme, protože je skoro tak zábavná jako fotbal.

Mudrování tohoto typu by nás ale nemělo odvést od podstaty věci. Spočívá v tom, že penze jsou zásadní problém. Ne snad, že by se o něm nedebatovalo, ale debatuje se o něm převážně scestně.

Takzvaný člověk z ulice je na něj dívá takto: platím si penzi, takže až to zabalím, chci se mít dobře. Tato mantra „platím si penzi‟ je zakořeněná. Zamlžuje skutečnost, že každý, kdo legálně vydělává peníze a odvádí do sociálního systému svůj podíl, platí penzi někomu jinému. Až sám přestane pracovat a bude jen pobírat penzi, ta penze nebude žádná renta. Budou to peníze, které mu zase budou posílat jiní dosud pracující lidé, mladší než on.

Lidí pracujících početně ubývá a penzistů početně přibývá. Co s tím? Řeči o „penzijní reformě‟ jsou jen součást rituálních politických tanců. Poslední takzvaná penzijní reforma opřená o úspory nepřežila volební období a nemohla dopadnout jinak. Úspory coby záruka klidného stáří jsou nesmysl v ekonomice založené na životě na dluh s inflací jako nevyhnutelným průvodním jevem. Takzvané penzijní fondy jsou finanční podvod nastražený na důvěřivce. Tvrdá pravda je taková, že penze se budou muset hradit z rozpočtu, protože průběžný systém zkolabuje. Tečka, tak to je. Kdo říká něco jiného je jako baron Prášil, který sám sebe vytáhl bažiny energickým tahem za vlasy.

Ono to částečně funguje už dnes. A kdo má nárok na předčasný důchod nechť všeho nechá a už spěchá se zařadit do fronty. Komtesa Pavel mu to umožnila.

Aston Ondřej Neff