13.5.2021 | Svátek má Servác


Kdo zvedá hlavu

9.5.2014

Na Hradčanském náměstí demonstrovali rusofilové v den výročí konce druhé světové války a přinesli vlajky Ruska a vlajky s přeškrtnutou symbolikou Evropské unie. Jejich slogan zněl, že v Evropě fašismus zvedá hlavu. S touto tezí lze souhlasit. Problém je v tom, že projevem zvedání hlavy fašismu je i tato demonstrace.

Demonstrace stovky lidí je zanedbatelný jev a nemělo by smyslu o ní psát. K řečníkům ovšem patřil i komunista Ransdorf, tedy významný činitel parlamentní strany a dokonce i europoslanec. Ta linie "Rusko ano, Evropská unie ne" je zde jasně nastolena. Nemusíme ji dešifrovat z učených, řečnicky uhlazených textů Václava Klause, který ji prosazuje po celou svoji politickou kariéru po listopadu 1989. Tady je to nahé. Rusko ano, Evropa ne, to má být program, který nám nabízí Miloslav Ransdorf (v nabídce komunistické strany liberál a skoro disident) i někdejší poslankyně Jana Volfová.

Zatím nám nehrozí nebezpečí tankového vpádu typu 21. srpna 1968. Bezprostředně jsme ohroženi proruskou pátou kolonou, Klaus prezentuje její intelektuálně sofistikované křídlo, až po otevřené extremistky typu Adama B. Bartoše (jehož Klaus podporuje). Trapná ODS se k tomuto proudu přilepuje.

Ano, vzpomínali jsme konce války, ale jak zní francouzský slogan, "la lutte continue", boj pokračuje. Zvolna se noříme do poměrů třicátých let minulého století.

Aston Ondřej Neff


5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie
5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie

Dochází vám nápady, co s miminkem nebo batolátkem podnikat? Máme pro vás tipy, které zaručeně vykouzlí pořádný úsměv na tvářích. A také víme, které...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.