28.11.2022 | Svátek má René


Kdo zavinil ostudu s katarským emírem?

7.10.2022

Otazník na konci titulku naznačuje, že to nevíme. Leč začnu tím pozitivním. Po mnoha létech, kdy se v Praze nedělo nic mezinárodně významného a na Hrad nezavítala žádná návštěva která by stála za povšimnutí, koná se v našem hlavním městě první zasedání lídrů Evropského politického společenství. Jsou tu předáci více než čtyřiceti států a je to bez přehánění megaakce. Důraz se klade na neformálnost jednání, nečeká se žádný oficiální výstup v podobě deklarace nebo čehokoli podobného. V korporátní hantýrce by se řeklo, že je to team building. Je zde volné pole k názoru, jedna krajnost bude, že jde o mrhání sil a prostředků, druhá krajnost, že je to skvělá příležitost k debatám a kontaktům na nejvyšší úrovni i mezi předáky, kteří normálně mají k sobě daleko. Osobně se přikláním k tomuto druhému názoru. Iniciátorem podniku je francouzský prezident Emmanuel Macron, nicméně náš premiér Petr Fiala je jako hostitel garantem organizačního úspěchu akce a zatím všechno jde, jak se zdá, hladce.

Že jsme si nezvolili prezidenta schopného se takové akce aktivně účastnit, natož aby v ní hrál roli hostitele, to je politováníhodné.

Zatím, psáno ve čtvrtek večer, došlo k jedinému zaskřípání či ostudě, bohužel, může mít konkrétní důsledky. Miloš Zeman pozval do Prahy katarského emíra Tamin bin Hamad Sáního. Monarcha přijel se suitou a s plnou polní několika letadly, v jednom prý letěly nezbytnosti, jako hrnce a toaletní papír a ve středu emír předčasně odletěl. Polooficiálně bylo sděleno, že měl nesplnitelné požadavky. Zjevně se chtěl summitu účastnit, z Bruselu přišlo odmítnutí. Kdo vyvolal v emírovi představu, že ho vezmou k evropským debatám? Podle aktivistického serveru Forum24 to měli udělat lidé kolem Zemana. Naopak Andrej Babiš už ve čtvrtek večer obviňuje z urážky katarského emíra Petra Fialou a ministra zahraničí Lipavského. Pravděpodobnější je první verze. Potvrzena není ani jedna, ani druhá. Jedno je jisté, v době energetické krize je krajně nevhodné způsobit, že emír odlétá z Prahy rozezlen i se svými hrnci a toaletním papírem.

Perlička na konec
Nátlaková organizace Greenpeace uspořádala na Vltavě happening, na vodu spustila nafukovací jakoby rouru plynovodu opatřenou protesty proti plynu coby energetickému zdroji. Vzhledem k tomu, že kritizovaný plynovod je vyhozený do povětří (pokud se to tak dá říct, když je pod vodou), je to tak trochu s křížkem po funuse.

Aston Ondřej Neff