15.1.2021 | Svátek má Alice


Kdo jsou ti všichni

1.12.2020

„Je to něco, po čem všichni voláme,“ prohlásil ministr zdravotnictví Jan Blatný. Copak je to, po čem všichni voláme? Měl by to být centrální úřad Státní hygienické služby, který by byl vybaven pravomocemi rozhodovat o uzavření obchodů a dalších provozoven a také by směl nahlížet do mobilu kteréhokoli podezřelého. 

Bohužel, takové nápady nahrávají i takovému disidentovi, jako je Václav Klaus, který pokládá protiepidemická opatření za záminku, jak zbavit občany posledních zbytků svobod, jež mu ještě zbývají.

Nápad je to šílený a je dobře, že se proti němu aspoň Piráti ostře vymezili.

Proberme to s ledem na hlavě. Máme systém PES. Vytváří aspoň zdání nějakého konceptu a vytváří iluzi jistoty, že když bude „a“, nastane „b“. Už tento týden se ukazuje,že to tak provázané není, ale celkový dojem je uklidňující. Ve čtvrtek budeme ve stupni tři, pak je ještě dvojka – a jednička, a i ta jednička vyžaduje jako provozní prostředí nouzový stav. To přinese nesnáze, vláda bude chtít prodloužení o měsíc, Okamura týdenní lhůtu, pak se sejdou na třech týdnech. Bude to komedie, každý ví, že to bez nouzáku nepůjde… Ale vláda bude vědět, že jí někdo kouká přes prsty. Pandemie je epidemiologický problém, ale zároveň hospodářský, kulturní, společenský, psychický, ve výsledku politický. Musí být pod kontrolou parlamentu.

Ministr Jan Blatný vypadá jako neškodný uspavač hadů, jeho předchůdce Prymula zase jako krotitel lvů a další předchůdce zase jako uvaděč v cirkuse. Jeden každý z nich by se mohl proměnit v Mussoliniho, kdyby dostal pravomoci naznačené v návrhu tohoto zákona.

Jistěže by se vše snadněji zvládalo, o tom není pochyb. Šlo by to rychleji kupředu a všichni by byli rádi, proto ministr Blatný říká, že „si to všichni přejeme“. Jenže ti, co si to přejí, jsou ti omezující a nahlížející. V tom je ten háček. Ale ne ten největší..

Největší tkví v tom, že ta snadnost je návyková a přeje si větší porce. Proto je potřeba takové nápady utnout, dokud nepřerostou přes hlavu.

Zemanova žádost o moskevské agenty

Prezident si vyžádal od vedení BIS seznam agentů Moskvy a jejich českých spolupracovníků. Nabízím se jako dobrovolný spolupracovník BIS a ušetřím jí práci aspoň v dodáním jednoho agenta. Vím dokonce, i kde bydlí. Tak tedy: Ing. Miloš Zeman, zámek Lány.

Aston Ondřej Neff







 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.