5.6.2023 | Svátek má Dobroslav


Jeden úřad, jedno razítko, jedna otázka

25.3.2023

Sněmovna rukou společnou a nerozdílnou schválila v pátek novelu stavebního zákona. Navštívíte stavební úřad a do měsíce, výjimečně do dvou budete mít stavební povolení. Nevznikne superúřad proponovaný původním novým stavebním zákonem. Bude to fungovat, tak zní otázka. Stavebních úřadů je aktuálně v naší zemi 694, jsou tedy více méně v pohodlném dosahu občanům. Slogan „jeden úřad, jedno razítko‟ zní jako pohádka každému, kdo tak či onak zažil kolečko se získáváním oněch mýtických šestatřiceti razítek, nezbytných ve stavebnímu povolení. Pohádka je to příliš krásná, aby byla pravdivá a ďábel je skrytý v detailu. I kdybychom nebrali v úvahu korupci,tak držení šestatřiceti razítek dává do rukou obrovskou moc jinak anonymním razítkáčům. Nechce se věřit, že by se tak snadno vzdali, takže ty „výjimečné‟ dva měsíce berme jako „někdy dokonce už za dva měsíce‟. Za stávajících poměrů jsou ale dva roky žádná míra.

Skepse je pochopitelná, když to desítky let (za minulého i stávajícího režimu) šlo špatně, proč by najednou to mělo jít dobře. Nicméně jedno je pozitivní a zde ať jde skepse stranou. Novelu schválilo 161 poslanců, žádný nebyl proti. Došlo k jednání a následně souhlasu ANO a SPD s vládními stranami, ani tomu se nechce věřit a přece je to pravda.

Čistě rozumem uváženo, opozice by měla mít zájem na tom, aby se stihlo co nejvíc rozumných a tudíž fungujících opatření. Konsolidace veřejných financí (k tomu patřila i redukce valorizací penzí, ta ovšem musí pokračovat) zcela nutně povede k tomu, že příští parlamentní volby Fialova vláda nejspíš prohraje (jakkoli výzkumy preferencí na to zatím neukazují, jenže konsolidace ještě nezačala). Opozice by tedy měla mít zájem na tom, aby jí Fiala nepředal kůlničku na dříví.

Zde se ovšem ocitáme na tenkém ledu spekulací. Obě opoziční strany mají nulový koaliční potenciál, SPD dokonce ještě nulovější než ANO. Krom rekonstrukce kůlničku na dříví by tedy měly obě pracovat na změně kurzu, odejít od uřvaného populismu tzv. protestní strany ke státotvornému postoji.

Asi tak, jak se to stalo teď v případě novely stavebního zákona.

Ale to už není ani tenký led, to je fantazírování.

Aston Ondřej Neff