3.12.2022 | Svátek má Svatoslav


Je definitivně po legraci

28.9.2022

Titulek berte s rezervou, legrace to už dlouho není. Vyjadřuje fakt, že odpálením obou plynovodů Nord Stream ve švédských a norských vodách se zásadně změnila situace. Oba plynovody jsou velkolepý technický podnik, vybudovaný lidem k užitku. Mohl ale fungovat ve stabilním světě kooperace založené na slušnosti.

Ten svět už není a jeho obnova je v nedohlednu.

O zranitelnosti obou plynovodů se samozřejmě vědělo od začátku, kdy jeden a poté druhý byly projektovány. Pochybnosti byly odstraněny otázkou, proč by to někdo dělal.

Můžeme do nekonečna spekulovat, kdo je autor sabotáže, někdo hádá Rusy, někdo Ukrajince, není pravděpodobné, že by to byl někdo jiný. Logika věci ukazuje spíš na Ukrajince právě proto, že násilné přerušení obou plynovodů likviduje něčí naději na jakýsi kšeft s Rusy: vy obnovíte tok plynu a my… přestaneme dodávat zbraně, my budeme souhlasit s aneksí půlky Ukrajiny, cokoli. Komando žabích mužů udělalo nad takovými zamýšlenými dohodami utrum, ať ho vyslal kdokoli. I kdyby se potrubí podařilo opravit, kde je jistota, že se to nestane znovu? Ruský plyn touto cestou do Evropy putovat nebude.

Nemá cenu lamentovat nad krátkozrakou politikou minulosti, je třeba se zabývat politikou současnosti. Bylo by to úsměvné, kdyby to nebylo žalostné, že až ty podmořské výbuchy otevřely Němcům oči. Bavorské dvě atomové elektrárny nebudou „v záloze“, ale pojedou. Zatím se nedá doufat, že by viděli nutnost obnovy jaderné energetiky. Nejenom tedy nutnost rozběhnout to, co má být zastaveno. Je doslova šílené, že za této situace se chystá právní křížová výprava proti jaderné energetice, včetně našeho záměru v Temelíně pracovat na instalaci modulárního reaktoru. Právě tyto malé reaktory by mohly sloužit v teplárnách a mohly by nahradit tradiční uhelné kotle ve stávajících tepelných elektrárnách. Časový horizont se uvádí deseti let. V nouzových situacích, zvláště pak za války, lze i nejnáročnější technické projekty realizovat za zlomek původně zamýšleného času.

Dětinské hrátky s větrníky končí, výbuchy pod mořem nastává čas dospělosti a zásadních odpovědných rozhodnutí. V této souvislosti dlužno podotknout, že naše politická reprezentace nic revidovat nemusí, jasno má i bez výbuchů. Aspoň že tak.

Aston Ondřej Neff