12.7.2020 | Svátek má Bořek


Jaká bude příští vláda

1.10.2019

Aktuální vláda je špatná. Především je slabá, je pod tlakem pomateného monarchy, který má v hrsti ministerského předsedu. Vládní stranu ANO podporuje sociální demokracie rozvrácená vnitřními spory. Ta vnucuje slabému premiérovi ekonomicky neúnosné úplatky voličům v naději, že při příštích volbách se nad ní smilují a odklepnou jí další čtyři roky přežívání poblíž balíku státního rozpočtu. 

Odpovědnost za ten stav padá na Andreje Babiše. Ten připustil, aby jeho privátní problémy zatížily státní záležitosti, a nedokázal nastalé situaci čelit ničím jiným, než kňučením o účelovkách a rozdáváním koblih.

To jsou fakta. Čas ale plyne a pomalu se suneme do dalšího předvolebního a posléze volebního a nakonec povolebního období. Pohled na poslední výsledky průzkumů, tentokrát jde o agenturu Median, ukazují, že žádné velké změny nejsou v dohledu. Babišovo ANO upevnilo svoji pozici, přesněji řečeno, upevnilo ji na hranici třetinového podílu z koláče. Na nějaké bezkoaliční vládnutí nemá pomyšlení. Pak tu jsou dvě formace s dvouciferným skóre, Piráti a ODS. Zbývají prťajzlíci s nozdrami nad hladinou ponoru, tam zřejmě definitivně spadli sociální demokraté.

Pokud by to tak mělo zůstat, a nikde není psáno, že zůstane, jsou dvě možnosti.

Bez ANO to nejde, v tom se situace nemění. Otázka zní, s kým ANO čili Babiš půjde. Vzhledem k tomu, že nemá žádný program a je mu jedno, jakou cestou se vydá, sáhne po podpoře kohokoli. Jak s Piráty, tak s ODS dá dohromady ne pohodlnou, ale vcelku bezpečnou většinu. S Piráty půjde nadále doleva, vstříc propastné zelené evropské budoucnosti. Tipuji, že tuhle variantu nakonec zvolí, ale je to jen odhad, nic víc. S ODS se pokusí jít proti větru, stočit kormidlo doprava a pak by mohl přemýšlet o tom, že by stát mohl být aspoň trochu efektivní, aspoň trochu jako rozumně řízená státní firma – což není v žádném ohledu. To je jedna možnost.

Anebo to zůstane tak, jak to je teď, bude sedět na podpoře Japoncových českých šovinistů a čistě českých šovinistů a zbytkové sociální demokracie.

Aston Ondřej Neff


SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.