24.10.2019 | Svátek má Nina


Jaká bude příští vláda

1.10.2019

Aktuální vláda je špatná. Především je slabá, je pod tlakem pomateného monarchy, který má v hrsti ministerského předsedu. Vládní stranu ANO podporuje sociální demokracie rozvrácená vnitřními spory. Ta vnucuje slabému premiérovi ekonomicky neúnosné úplatky voličům v naději, že při příštích volbách se nad ní smilují a odklepnou jí další čtyři roky přežívání poblíž balíku státního rozpočtu. 

Odpovědnost za ten stav padá na Andreje Babiše. Ten připustil, aby jeho privátní problémy zatížily státní záležitosti, a nedokázal nastalé situaci čelit ničím jiným, než kňučením o účelovkách a rozdáváním koblih.

To jsou fakta. Čas ale plyne a pomalu se suneme do dalšího předvolebního a posléze volebního a nakonec povolebního období. Pohled na poslední výsledky průzkumů, tentokrát jde o agenturu Median, ukazují, že žádné velké změny nejsou v dohledu. Babišovo ANO upevnilo svoji pozici, přesněji řečeno, upevnilo ji na hranici třetinového podílu z koláče. Na nějaké bezkoaliční vládnutí nemá pomyšlení. Pak tu jsou dvě formace s dvouciferným skóre, Piráti a ODS. Zbývají prťajzlíci s nozdrami nad hladinou ponoru, tam zřejmě definitivně spadli sociální demokraté.

Pokud by to tak mělo zůstat, a nikde není psáno, že zůstane, jsou dvě možnosti.

Bez ANO to nejde, v tom se situace nemění. Otázka zní, s kým ANO čili Babiš půjde. Vzhledem k tomu, že nemá žádný program a je mu jedno, jakou cestou se vydá, sáhne po podpoře kohokoli. Jak s Piráty, tak s ODS dá dohromady ne pohodlnou, ale vcelku bezpečnou většinu. S Piráty půjde nadále doleva, vstříc propastné zelené evropské budoucnosti. Tipuji, že tuhle variantu nakonec zvolí, ale je to jen odhad, nic víc. S ODS se pokusí jít proti větru, stočit kormidlo doprava a pak by mohl přemýšlet o tom, že by stát mohl být aspoň trochu efektivní, aspoň trochu jako rozumně řízená státní firma – což není v žádném ohledu. To je jedna možnost.

Anebo to zůstane tak, jak to je teď, bude sedět na podpoře Japoncových českých šovinistů a čistě českých šovinistů a zbytkové sociální demokracie.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.