25.10.2021 | Svátek má Beáta


Jak je to s odmítnutou vakcínou

4.3.2021

Pokud ještě někdo byl tak pošetilý, že by věřil na soudržnost vlády, musel přijít o iluzi poté, co ministr zahraničí Petříček vypálil torpédo do ministerstva zdravotnictví. Zažaloval skrze týdeník Respekt, že odmítlo nabídku dodávky vakcíny AstraZeneca. Mělo jít o milión dávek, řekl týdeníku Respekt, Měly přijít za dva měsíce a ministerstvo zdravotnictví ji odmítlo.

K věci je těžké se vyjadřovat. Neznáme podmínky. Nicméně i z toho, co ministr Petříček vysypal Respektu, víme, že mělo jít o cenu vyšší a že dodávka měla jít přes Arabské emiráty z Indie. Takže, za situace, kdy polovina obyvatelstva váhá poskytnout své rámě jehle s vakcínou americké provenience, používané už v miliónech případů s výsledky lepšími než bylo očekávání, kdo by byl nadšený vidinou, že ho obdaří vakcínou indického původu získanou předraženě přes arabského překupníka? Jelikož nechci hrát v americkém filmu a nemusím se bát osočení z rasismu a fašismu a xenofobie, řeknu hned, že si počkám na AstruZenecu, která se válí ve skladech vinou neschopnosti ministerstva pana Blatného a o indický derivát se nebudu starat..

Což mi nebrání o věci uvažovat. Proč tenhle humbuk vypukl? Martin Zvěřina v Lidovkách (zde) upozornil, že už 11. února sdělil premiér Babiš sněmovně, že dostává různé nabídky, včetně těch indických. Toto vystoupení se nedočkalo odezvy a zapadlo a v nové formě se vylouplo až teď.

Kde nejsou informace, otevírá se prostor pro spekulacím. Prezident Zeman opouští svůj zimní spánek jen proto, aby podpořil nějaké ruské zájmy a teď se snaží dostat do země ruskou vakcínu jako předvoj dalších skvělých benefitů, jaké pro nás z Ruska poplynou, zvláště pak jde o jaderné bloky. V cestě mu stojí ministr Blatný. Kdo četl Puzzova Kmotra ví, že nepohodlného člověka dlužno odstřelit. O to zjevně jde. Humbuk kolem odmítnuté vakcíny je zjevně směřován jako kopanec do Blatného kotníku, aby ho sestřelil. Pak nastoupí někdo jiná. Na Slovensku už to udělali a bohatýry osvoboditele tam na letišti vítal premiér.

Jak s Klausem?

Obrátil jsem se na Institut Václava Klause s dotazem, jak je to s fámami kolem masivního infikování této instituce, jmenovitě s onemocněním dr. Weigla. Mluvčí instituce Petr Macinka mi sdělil, že žádné takové informace nemá a že už loni na jaře polovina institutu covid prodělala. Na mou pobídku, že by bylo správné, že by institut podával denní informaci o průběhu nemoci tak významné politické postavy, jako je Václav Klaus, jsem nedostal odezvu. Přeji mu rychlé a úplné uzdravení, už proto, že ho země potřebuje. Mnohé jeho varovné vize se naplňují, až se tají dech.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.