24.9.2023 | Svátek má Jaromír


Incident v Táboře a co dál

5.8.2022

Na předvolebním mítinku se Andrej Babiš utkal s odpůrci, označil je za nacisty a fašisty, následovalo pískání, načež následoval nepochopitelný incident. Policista v civilu se dostal do půtky s protestující ženou, načež byla žena odvlečena na služebnu a vyslýchána. První pokus o legitimizaci zákroku je komický, šlo prý o napadení veřejného činitele. Policista bude mít co vysvětlovat, policejní prezident Vondrášek už nabrífoval ministra vnitra Rakušana. Účast policistů včetně policistů neuniformovaných na politických shromáždění legitimní je – cílem je udržení pořádku a s ohledem na to, co se dosud na Babišově spanilé jízdě děje, se dalo předpokládat, že se něco semele. Proti přítomnosti i civilně oblečených policistů se nedá rozumně moc namítat. Jiná věc je, že to, k čemu došlo v Táboře, když tam sebrali protestující paní, je zřejmý exces a ministr Rakušan si jistě říká: tak tohle mi ještě scházelo! Těšme se, jak nám vysvětlí, že za to nemůže a o ničem nevěděl.Do úvahy padají dvě prognózy týkající se budoucnosti, jedné krátkodobé, druhá se týká vzdálenější budoucnosti.

K té krátkodobé. Incident v Táboře byl zjevně nejdrsnější. Dá se čekat reakce: teď už opravdu začínají být Babišovy mítinky zajímavé a stojí za to na ně jezdit. V Táboře se hvízdalo. Pamatujete, kolik vajíček schytal Miloš Zeman 17. listopadu před osmi lety, když tento tehdy otevřeně putinovský slouha měl drzost jít na Albertov? Precedent tady tedy je… Uvidíme, co se bude dít na příštích mítincích, na svém webu jich zrovna moc naplánováno nemá.

Člověka ale napadá, jaká asi vlna hněvu by se vzedmula, kdyby se Babiš opravdu prezidentem stal. Za standardních poměrů by se to asi nemohlo stát, bohužel ale ty skončily vypuknutím války a kdo ví, co všechno nás čeká a jak rozjitřená bude nálada veřejnosti, až půjdeme volit hlavu státu. Část veřejnosti Miloše Zemana nesnáší – nicméně i jeho oponenti mu přiznávají nemalé kvality. Negativní pocity vůči sobě Zeman z velké míry živí sám, protože ho to baví. Na jeho hlavu se však nikdy neřine tolik posměchu a pohrdání, jako na hlavu Babišovu. Těžko se vyvarovat otázky, zdali to má  zapotřebí…

Babiš naznačuje, že možná ani kandidovat nebude – pak ovšem by jeho turné bylo skutečně propagační kampaní před komunálními volbami. Nad tím by se pak mohlo jen pokrčit rameny: pěkně vypráskaná kampaň.

Aston Ondřej Neff