17.1.2021 | Svátek má Drahoslav


Hrozí, že se restrikce stane normou

30.4.2020

Od pondělka se bude projednávat novela zákona o ochraně veřejného zdraví. Pokud bude schválena, ministerstvo zdravotnictví bude moct „zakázat nebo omezit činnost obchodních center, obchodních a výrobních provozoven, bazénů, wellness zařízení, veřejné dopravy, všech druhů zdravotnických zařízení, zařízení sociálních služeb a nařídit jim používání hygienických opatření. Dále povinnost používat osobní ochranné prostředky a dezinfekční prostředky. Regulovat hromadné akce, omezit jejich rozsah.“ 

V podstatě ten zákon by ministerstvu umožnil dělat to, co dělalo před tím, dokud mu to Městský soud v Praze nezakázal kvůli rozporu se zákonem. Takže teď by na totéž mělo mít zákon.

Ono je to trochu jako ve Švejkovi, když nějakýho Boušku z Libně osmnáctkrát vyhodili od Exnerů a vždycky se jim vrátil, že zapomněl pravítko. Soud jim to hodí na hlavu, mají z toho v podstatě ostudu a teď to chtějí znovu. Zdá se, že mají nakročeno na druhou zásadní chybu při řešení přírodní katastrofy, jíž je koronavirová krize. První chybou byl ten právní trik, později napadený Městským soudem. Tohle je ale vážnější.

Že si Česko vede v krizi dobře, je výsledek několika faktorů. Včasná reakce exekutivy, to je jeden klíčový faktor. Výčitky ze strany opozice, že vláda nebyla připravena, že nebyly roušky, že jednala chaoticky, to jsou trapné žvásty těch, kteří s rukama v kapsách přihlížejí, jak jiní hasí a kritizují, že hasič má nakřivo čepici. Reakce byla rychlá a přinesla výsledky.

Druhý faktor je ale neméně důležitý. Byla to reakce veřejnosti. Veřejnost přijala nečekaná, až drastická opatření s porozuměním a vzala si je za své. Pro statisíce lidí to byla opatření bolestná, statisíce lidí jsou existenčně ohroženy a krušné časy čekají nás všechny, i když nám nepatří hospoda nebo hotel. Lidé ale důvěřují, že opatření jsou rozumná, a jsou ochotni spolupracovat.

Nelze to ale natahovat do nekonečna a nelze překračovat hranice. Ten zákon opravdu dává bianko šek, což až dosud byl oblíbený argument opozice, dosud používaný krajně nevhodným způsobem. Teď by to ale byl opravdu bianko šek a skutečně by se naplnilo to, před čím varuje například Václav Klaus, že se restrikce stane normou a že omezení svobody bude trvalé.

Novela se připravuje dlouho, snad byla i dobře zamýšlena, přichází ale v krajně nevhodnou chvíli. Vyvolá prudkou debatu, konec konců i moje glosa je součást té debaty. Bude hodně záležet i na tom, jak ji veřejnost přijme. Zda uvěří, je skutečně v jejím zájmu, aby mohlo ministerstvo zdravotnictví podle uvážení zavřít nákupní centra a rušit veřejné akce.

Aston Ondřej Neff


Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.