25.5.2022 | Svátek má Viola


Farský hodil ručník do ringu

21.1.2022

Nejdřív ho všichni odepsali, především jeho vlastní partaj, nakonec to tedy vzdal. Jan Farský se krátce po půlnoci našeho času (časový posun Portland – Praha 9 hodin) vzdal poslaneckého mandátu. Na koni je teď Andrej Babiš, ten realizuj plán naznačený už v devadesátiminutovém projevu, když měla dolní komora vyslovit vládě Petra Fialy důvěru.

Jeho vláda byla skvělá, připravila vše dopředu, takže cokoli se Fialově vládě podaří, bude to díky skvělému základu položenému Babišem. Co se nepodaří, jde na vrub darebáctví a neschopnosti. Další důležitý bod Babišovy strategie je rozbití Pětky. Je to až k smíchu: před volbami si Babiš zvolil jako hlavní cíl Piráty. Pálil do nich tak účinně, že vyděšení sympatizanti K2 kroužkovali kandidáty STAN: kromě fiaska Hřibova primátorství v Praze se na neúspěchu Pirátů ve volbách zasloužil Andrej Babiš. A teď? Hlavním nepřítelem je STAN a hned čteme v Mladé frontě: Vylezli po Kalouskovi, podvedli Piráty. Ve čtvrtek ustavil stínovou vládu a bude dohlížet na to, aby stínoví ministři šlapali opravdovým na paty.

Má to své pozitivní i negativní stránky.

Pozitivní: Chronická nemoc dosavadních politických struktur se jmenuje rozhádanost. Okopávání kotníků, to je luxus, který si nebude moct Pětka dovolit. Žádná tahanice mezi ODS a TOP 09 o to, kdo je lídr pravice! Pokud se do této zábavy Pětka pustí, může do roka a do dne počítat s předčasnými volbami a drtivou porážkou.

Negativní: Příkopy se prohloubí, politika ještě více zhrubne, důvěra v politiku poklesne. Noviny potřebují skandály, aby si udržely čtenáře. Je možné, že by poslancův osmiměsíční výlet do Oregonu před deseti lety nikoho nevzrušil. Bude to život pod drobnohledem.

O co Babišovi jde

To ví jen Babiš sám, a možná že momentálně stoprocentně ani on ne. Blížící se prezidentská volba jsou možná hodně silné lákadlo, nicméně svoje rizika nese. Třicet procent má více méně v kabeli. Ale co těch 21 dalších? Musel by získat neparlamentní levici, tedy socialisty a komunisty a taky nacionalistickou pravici. To je zápas na hodně azimutů. Navíc není Čech, takže jeho nacionalistická nota vrže a na Slováka prezidenta nemáme ty nejlepší vzpomínky.

Racionálnější kalkul ukazuje na přeměnu ANO na catch all party pro všechny, ostatně už to v podstatě oznámil s úmyslem získat většinu v parlamentě. Blížící se pohroma spojená s Green Dealem mu zahraje do noty, 200 kilometrů dálnic postaveno nebude, k oživení bytové výstavby nedojde a důchodová reforma je kvadratura kruhu, protože otázka, kde vzít peníze na důstojné důchody, je neřešitelná. 

Kdyby tedy Babiš volil tuto cestu, musel by oželet, že jeho portrét nebude na známkách, zato mu to umožní rozkvět všech jeho pšenic na všech polích, na jakých si zamane.

Aston Ondřej Neff