5.12.2022 | Svátek má Jitka


Fake news? Fake television!

24.1.2018

Budu dnes osobní, tedy mimo žánr politické glosy, kterou vždy ladím neutrálně. Když po skončení duelu Drahoš – Zeman na TV Prima mám pocit, že jsem si omylem přepnul kanál na nějakou fake television, vyrobenou ruskou tajnou službou FSB. Zatímco na iDnes čtu o vyrovnaném souboji s převahou Drahoše v závěru, já viděl Drahoše zbitého až za hranice trapnosti. Asi redaktoři koukali na jiný kanál…

Čekal jsem, že ho Zeman porazí, ale že to bude takové… Vzpomínal jsem si na exhibiční zápas v sumo, kdy proti legendě zápasu Emmanuel Yarbrough stanul Zdeněk Srstka. Po exhibici jsem se ho ptal, jak se na to dívá. „Věděl jsem, že mě porazí, ale netušil jsem, že to půjde takhle rychle.“ To byl můj dojem z té fake television… Ale co když to OPRAVDU byla TV Prima a Drahoš OPRAVDU dostal výprask?

Konec laškování, téma je vážné. Duel se konal za zcela nedůstojných podmínek, Miloš Zeman si celou dobu držel iniciativu a celkový dojem byl ten, že si opravdu Jiřího Drahoše namazal na chleba. Ostatně kamera snímala první řadu, kde byly rodiny obou aktérů. Kamenné obličeje Drahošových blízkých byly dostatečně výmluvné. Viděli jsme svědky tatínkova a manželova zdeptání.

Obrovské mínus je ale třeba dát TV Prima za nápad uspořádat prezidentský duel v divadle v Karlíně. To je obrovský sál pro tisíc lidí a třebaže asi byla nějaká kvóta fifty fifty, přívrženci Drahoše neměli vedle zemanovských řvounů šanci. Jediné, co Drahoš zvládl, bylo příjemné polousmívání, jinak ale koktal a když měl z rukávu vytáhnout nějakou petardu, působilo to trapně. Zajíkal se a několik replik ani nedokončil. Bylo to ovšem i tím, že mu do vystoupení hulákala zemanovská část publika a přerušovala ho, kdežto Drahošovi příznivci při Zemanově partu seděli a poslouchali. Otázka tedy je, jak by to dopadlo, kdyby to byl duel politický, bez zbytečného spektáklu, bez tisícovky řvounů a zbytečných a manipulativních prostřihů do studia. Zeman by pravděpodobně taky vyhrál, ale asi by to nebylo tak potupné.

Faktická výtěžnost duelu je malá. Zeman zde řekl, že Babiše pověří sestavením vlády a poté ho premiérem jmenuje a že třetí pokus bude tedy opět na ANO. O nějaké stojedničkové podmínce nebo o dalších detailech se nezmínil. Že na to nebyl dotázán, je zbytečná poznámka, protože v jílkovsky hysterickém kotli na to ani nebyla příležitost.

Na duel se v závěru dle moderátora Karla Voříška dívalo dva milióny dvě stě tisíc diváků. Tady si můžeme zaspekulovat o dopadu pořadu. Dá se soudit, že se na něj dívali spíš příznivci Jiřího Drahoše než Miloše Zemana, u nich se předpokládá menší zájem o politické dění. Opět budu osobní, Jiřímu Drahošovi jsem podepsal nominační arch a budu ho volit a chci změnu a děsí mě představa pokračování té trapné frašky na Hradě, pokračování všech těch Ovčáčků, Mynářů a Nejedlých. Nemohu ale lhát sobě a čtenářům o tom, co jsem spatřil na úterní obrazovce, a to byla Drahošova naprostá porážka. Kladu si otázku, jak se na to dívali jiní lidé, jinýma očima a třeba se na to jiní lidé dívali jinak. Možná, že volič Zemana si řekne – je to jasné, Drahoš je na lopatkách, to tam nemusím jít. A volič kohokoli – jen ne Zemana – si řekne, a sakra, tohle smrdí, volil jsem Fišera (Horáčka, Hilšera), tak to tam musím jít tomu Drahošovi hodit.

Budu velmi zvědav na čtvrteční duel. Skončím osobně, zeptáte se, proč budu volit Drahoše. Protože si myslím, že kvalifikace hlavy státu netkví v tom, že ustojí nervák v aréně Hudebního divadla Karlín. Budu Jiřího Drahoše volit proto, že se mi protiví představa, že bude na Hradě dalších pět let vanout průvan z východní strany. A to přesto, že si Drahoše momentálně Zeman namazal na chleba.

Aston Ondřej Neff