20.9.2021 | Svátek má Oleg


Devět zoufalých a gesto marnosti

3.8.2021

Nový americký prezident Joe Biden se rozhodl, že si USA nerozházejí svoje vztahy s Německem, a přestal klást překážky dokončovanému projektu plynovodu Nord Stream 2. Důvodů měl jistě víc a jeden z podstatných je jednoduchý: 

Němci a Rusové by projekt realizovali, i kdyby se zbytek světa stavěl na hlavu, protože Němci ruský plyn potřebují a Rusové potřebují německé peníze. Členové zákonodárných sborů devíti států, USA a osmi evropských včetně Česka, vydali prohlášení, ve kterém se praví:

My, předsedové zahraničních výborů našich příslušných národních parlamentů, nadále nesouhlasíme s projektem plynovodu Nord Stream 2 a s velkou lítostí jsme zaznamenali nedávné rozhodnutí Spojených států a Německa ohledně Nord Streamu 2, které má za následek návrat k dokončování plynovodu (citace ČTK, viz zde.).

Za naši stranu prohlášení podepsali senátor Pavel Fischer a poslanec Ondřej Veselý. Základní myšlenka prohlášení je správná. Nord Stream 2 je politicky vzato pouto, jímž si Rusko přiváže Německo, potažmo půl Evropy včetně nás. Jiná věc je, že už teď jsme všichni na ruském plynu závislí, takže nedochází k zásadní změně. Je to ale jaksi viditelné a tím pádem to budí emoce: mimo jiné i proto, že se oslabila role Ukrajiny, doposud důležité tranzitní země pro ruský plyn.

Němci ale byli rozhodnuti plynovod dokončit za každou cenu, a není to jen výsledek činnosti Rusy koupeného exkancléře Gerharda Schrödera. Je to faktické, i když slovy nevyjádřené přiznání, že celý ten Zelený úděl je nesmysl a bombastický projekt vzdušného zámku. Dokud je jaderná energetika u ledu a projekty jako řízená termonukleární reakce nemají dostatečnou podporu, mimo jakoukoli realitu je vize, že se národní hospodářství, průmysl, doprava a provoz domácností bude živit větrníky, čínskými soláry a dřevěnými peletami či odpadem. 

Ano, Němci jsou opravdu schopni zavřít svoje uhelné a a jaderné elektrárny, ale mají tolik soudnosti, že si chtějí zachovat možnost topit v kamnech, řečeno obrazně. Plyn je stejně fosilní jako uhlí, jenomže není vidět a to umožňuje cudně předstírat, jak všichni radostně spějeme k bezemisní budoucnosti. Z tohoto hlediska je prohlášení pouhým leštěním ega jeho signatářů, stejně jako Zelený úděl je leštěním ega pachatelů dobra, kteří si ho vydupali ze země.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.