8.2.2023 | Svátek má Milada


Danuše v čele

10.12.2022

Podle posledního výzkumu Medianu vede v závodech o cenu Hrad o půl druhého procenta Danuše Nerudová proti Andreji Babišovi (28 : 26,5), Generál má 23,5 a pak je parník a dole se plahočí trojka zoufalců Fischer – Hilšer – Středula. Význam toto má jen pro obveselení publika a pro novináře, aby měli o čem psát.

Co je ale napínavé?

Ani ne to, kdo se nakonec na Hrad dostane, jako to, do jaké míry volby, ty opravdové, lednové a začnou už za měsíc, boha jeho, do jaké míry potvrdí nebo vyvrátí předpovědi výzkumníků. Zatím to tak nebylo. Vždyť i v posledních parlamentních volbách došlo k předpovídací blamáži, kdy se Ivan Bartoš vyblázněný předpověďmi naparoval v Bruseli jako příští český premiér a skončil se čtyřmi zoufalci a z nich mu jeden utek do Ameriky. Kdyby – teď fantazíruju – vyhrál Marek Hilšer (aktuálně 3,5%), celý systém výzkumů volebních preferencí by se totálně zdiskreditoval. On tedy moc velký kredit nemá, ale tady je rozdíl mezi vedoucí trojkou a pokulhávajícím pelotonem tak strašně velký, že kdyby nakonec vyhrál někdo z pelotonu, nešlo by to okecat statistickými chybami. Trojka má pětkrát až šestkrát vyšší preference než kulhavá kachňátka v pozadí.

Tím to ale nekončí.

Co když nakonec opravdu vyhraje jeden z trojky Nerudová – Babiš – Pavel? Pak by to neblaze zvýšilo prestiž předvolebních výzkumů. Najednou by volební docházka ztratila značnou část motivace. Skoro se dere na jazyk – tak to zakažte. Nejde to zakázat, nikomu nemůžete zakázat, aby se ptal lidí, koho budou volit a aby si sestavil vzorek obyvatelstva a výsledky publikoval. Nelze se toho zbavit. Ale jestli to vyjde, pak se přiblížíme podivné formě demokracie řízené výzkumy veřejného mínění.

Že by se nestalo nic hrozného? Ale ano, vzpomeňte, jak v roce 2006 agentury pro vytváření veřejného mínění skoro ze dne na den zvedly ze suterénu nahoru na prvoligové pódium Zelené, v Praze se odvážily uvádět číslo 17%. Nikdo mě nikdy nepřesvědčil, že tehdy nešlo o řízenou manipulaci.

Ještě štěstí, že jich je víc a konkurují si… Jinak by to bylo zlé, moc zlé...

Aston Ondřej Neff