28.9.2023 | Den české státnosti


Další dějství

18.4.2019

Policie předala případ Čapího hnízda státnímu zástupci. S výjimkou syna (známého z televizní reportáže) v případě lítá celá rodina s premiérem v čele. Policie trvá na tom, že se Babiš dopustil dotačního podvodu a zatáhl do toho celou rodinu.

Teď jde o to, aby ke stejnému závěru došlo zastupitelství a nakonec aby věc zvážil soud. Premiér Babiš reagoval standardně, prohlásil vše za podvod a politickou kauzu. Jsme tedy svědky dalšího dějství dramatu. Táhne se trochu dlouho a na obecenstvo nemá valný vliv – přesvědčené i lhostejné ubezpečuje v jejich přesvědčení. Nebo lhostejnosti. Ještě dobře dodat, že pokud i státní zástupce usoudí, že je třeba trestně stíhat, bude ta teze o komplotu hůř obhajitelná.

Klaus znovu vyhozen

Znovu vyhodili Václava Klause mladšího ze školského výboru, na návrh ODS. Podle předsedy Fialy poškodil dotyčný dobré jméno strany. Vyhazovem odborníka, pedagoga i aktivního interesenta ve věcech školství velmi poškodila své dobré jméno ODS.

Věra Jourová v první stovce

Naše eurokomisařka (prostě eurokomisařka, ale je naše) Věra Jourová se ocitla ve výběru stovky nejvlivnějších osobností světa, jak je vybral magazín Time. Je to vysoké ocenění pro českou političku a je třeba jí k tomu poblahopřát. Těžko si ale odpustit jednu poznámečku: V doprovodném komentáři je psáno, že Jourová byla nespravedlivě vězněna pro smyšlený delikt. To je ale nějaká divná země, to Česko, pomyslí si čtenář Time, který si poznámky všimne. A bude mít pravdu.

Aston Ondřej Neff