26.9.2021 | Svátek má Andrea


Chtěli jste Kosovo? Máte Jižní Osetii!

11.8.2008

Není snad zcela zjevná podobnost mezi Gruzií a Srbskem? V obou zemích se národnostní menšina, jejíž příslušníci mají jinak svůj stát za hranicemi „mateřské“ země, rozhodla, že se chce odtrhnout – v Srbsku Albánci žijící v Kosovu, v Gruzii Rusové žijící v Jižní Osetii. Když v srbském Kosovu zasáhla srbská armáda, aby obnovila „ústavní pořádek“ (argument gruzínského presidenta pro vojenskou akci v Jižní Osetii), bombardovalo NATO Srbsko ve snaze přimět srbskou armádu, aby se stáhla ze srbského území, tedy z Kosova. Bude nyní NATO stejně reagovat na stejné chování gruzínské armády?

Jenom mi, prosím vás, neříkejte nic o etnických čistkách, kterým muselo být v Kosovu mezinárodním společenstvím zabráněno! Tento záměr, byl-li takový, se v balkánském konfliktu zcela zjevně nezdařil a v případě kavkazského konfliktu je týmiž argumenty veřejné mínění z obou stran již dostatečně zásobeno…A neříkejte mi nic o mezinárodním právu! Po Kosovu by to bylo trochu směšné, nemyslíte? Uzemní celistvost Gruzie musí prý být zachována (M. Topolánek i G.W. Bush). A Srbska zachována být nemusela? Podle jakého práva?

Samozřejmě vím, že na každém srovnávání současných i historických událostí lze najít bezpočet odlišností. V této věci snad uvedu jen jedinou: Kosovo patřilo k srbskému státu po stovky let, Jižní Osetie patří ke Gruzii teprve od r. 1922 na základě svévolného rozhodnutí bolševiků…. V každém případě bude zajímavé sledovat, jak se budou, ve světle zřejmé podobnosti obou událostí, světoví politikové chovat, resp. kroutit. Pochopit lze všechno, ale jenom z nás nedělejte hlupáky!Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.