16.1.2021 | Svátek má Ctirad


Blamáž s dálniční známkou

2.12.2020

Už od roku 2016 má Slovensko elektronickou dálniční známku. Je to zařízení velmi pohodlné pro řidiče i pro policisty. Vaše SPZ si přečte kamera, trpaslíci schovaní v drátech si ji přečtou a vyhledají v sešítku, jestli máte placeno. Když ne, pošlou vám pokutu, sami trpaslíci, žádný policista vás nebude vyhlížet dalekohledem a zastavovat plácačkou.

U nás na to jdeme jinak. Nejdřív se objedná naprogramování e-shopu na prodej elektronických známek za čtyři sta mega. Je z toho skandál, poté skupina programátorů na popud Tomáše Vondráčka uspořádá hackaton a nový e-shop naprogramuje za odpoledne. Ten jde do kopru, původní projekt také a objedná se nový e-shop za 310 milionů. Přichází koronakrize a na lapálii se zapomene. Třeba se po dálnicích už nebude jezdit.

Život jde dál a programuje se nový e-shop. Ten se otevřel v úterý 1. prosince a následně ho vypnuli. Ministr také dopravy Karel Havlíček vypnutí objasnil slovy, že je to ochrana před přetížením. Je to jako když si koupíte parádní oblek a dáte ho do skříně, aby se neumazal a neobnosil. Jenže  ono je to ještě jinak. Než to stačilo spadnout, byli lidé, kteří to zhlédli a žasli, co je to za paskvil. Podívejte se na tweet testera Martina Jurici zde. Tohle opravdu není odladěný e-shop. Jsem asi zhýčkaný z úrovně e-shopu, kde kupuju granule pro psy...

Do konce roku zbývá skoro měsíc. Jestli tu demoverzi nedají do té doby dohromady, pan Vondráček by o Silvestra mohl svolat další hackaton. To by bylo silvestrovské povyražení!

Divil jsem se už na začátku roku, když skandál vypukl, a divím se i teď: opravdu se nedal ten program od Slováků koupit? Vím, že vysvětlovali, proč to není možné. Hlavní problém je ve skutečnosti asi v tom, že by si na tom nikdo nenamazal kapsu.

Aston Ondřej Neff


Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.