28.10.2020 | Den vzniku samostatného československého státu


Blamáž na pokračování

13.6.2020

Stará zkušenost učí, že s trapností se nejlépe vypořádáme, když na ni necháme zapomenout. Naše Bezpečnostní informační služba to neudělala a v pátek zveřejnila na své webové stránce materiál s titulkem hodným Blesku: Případ „ohrožení českých komunálních politiků“ – dohady vs. fakta (zde). V něm se vysvětluje, že jde vlastně o jednoduchý a smutný příběh nepřátelství a závisti mezi dvěma pracovníky ruského zastupitelského úřadu v Praze. 

To je samozřejmě nesmysl. Jde o něco zcela jiného. Jde o aféru, která byla poznamenána šklebem slabomyslnosti od samého počátku s výsledným zhoršením už tak nedobrých vztahů Česka s Ruskem. Materiál se snaží čelit fámám a desinterpretacím – čekal bych, že se taková instituce zahalí do velebného mlčení. Kupříkladu vyvrací domněnku, že informaci předala médiím sama BIS. Tohle by si myslel jen skutečný idiot, že se BIS jako instituce obrátí na pana Kundru a předá mu horký materiál. Ale dovedu si představit, že má pan Kundra svého člověka v BIS a ten mu materiál předal. S touto eventualitou, která musela napadnout každého soudného člověka, materiál nepolemizuje, k jakoby polemice nabízí jen hlouposti, jaké nikdo nemůže brát vážně, typu BIS nepředložila veřejnosti žádné důkazy, takže to může být celé jen výmysl.Ano, toto taky nikoho soudného nemohlo napadnout. BIS tu není od toho, aby dávala nějaké důkazy.

Další věc: zatrnulo mi (mně, laikovi školenému jen romány le Carrého), když se naše média radovala, že BIS vidí do útrob ruské ambasády. Kristepane, jen ať vidí, ale ať o tom drží hubu! Zveřejnění smutného příběhu o nepřátelství a závisti je zjevná dekonspirace, ano, blamáž.

A nakonec, ostatně už jsem o tom psal: jak to všechno vzniklo? Ruští diplomaté a špióni nejsou žádní pitomci. Rusové to byli, kdo ukradli Američanům tajemství atomové bomby. Podvrh o agentovi s ricinem byl daleko pravděpodobněji dílo nikoli nějakého smutného příběhu závisti, ale důmyslné konstrukce se záměrem dmychat do ohně. Proč, to já nevím, ale výsledek je zjevný. Kdyby se toto vše odehrávalo v le Carrého románu, ten, kdo vidí za dveře, je ruská ambasáda, která dobře ví, kdo je Kundrův krtek v BIS, a pošle BIS špek, jsouc si dobře vědoma, že se myš v Respektu zakousne.

Jsem z těch, komu je z toho případu smutno, protože fandím BIS a fandím našemu státu a jeho bezpečnosti. Kdo se může veselit, je kupříkladu Miloš Zeman. Má o argument víc, až zase bude říkat: jsou to čučkaři.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.