20.9.2021 | Svátek má Oleg


Babiš u Zemana

2.8.2021

Dnes se má sejít Andrej Babiš s Milošem Zemanem. Původní informaci SeznamuZprávy potvrdila ČTK a Babiš nevyloučil, že na programu jednání bude Bezpečnostní informační služba. Nynější šéf Michal Koudelka končí za čtrnáct dní, protože mu vyprší pětiletý mandát. Miloš Zeman ho má trvale v žaludku, šestkrát odmítl Koudelku povýšit do hodnosti generála a že by souhlasil s prodloužením jeho mandátu je velice nepravděpodobné. V minulosti Babiš vyhýbavě prohlásil, že o šéfovi BIS má rozhodnout příští vláda. Jenže to je termín typu „až naprší, tak uschne“, jelikož podle všech známek nebude snadné vládu sestavit.

Potvrzení či odvolání, respektive, přesněji řečeno, neprodloužení mandátu, tak či onak do bude zásadní politický akt mimořádného významu. Prezident je ten, kdo pověřuje politiky sestavením vlády. Takže ne jenom Babiš, ale každý kdo aspiruje na post premiéra bude prezidenta podporovat. To je pozice, ve které je – za jiných okolností zcela nepotřebný ba jalový – prezident Zeman blažený. Jak se ale situace vyvinula, je potvrzení či nepotvrzení zároveň zásadní rozhodnutí – zůstat na Západě nebo se vracet k Putinovu Východu. Tak to prostě je. Samozřejmě by záleželo na tom, kdo by měl přijít na Koudelkovo místo, kdyby Koudelka opravdu odešel. Bohužel ale Zeman situaci tak dlouho vyhrocoval, až ji dostal skutečně na ostří. Ať je skutečnost taková, Koudelka je vnímán jako stoupenec prozápadního spojenectví a Zemanův odpor proti němu je naopak chápán jako podlézavost revanšistickému Rusku, které si přeje přinejmenším finlandizaci svého někdejšího gubernátu, když už není obnova plného vazalství reálná. Ale co není reálné teď, může za pět, deset let být jiné, takto dovedou Rusové uvažovat a jednat, pletichy jim jdou skvěle, i když nedovedou vyrobit budík.

Situace kolem BIS a její řešení spadá do předvolební atmosféry, kdy nejsou žádná velká témata a bavíme se o pitomostech, jako jsou lídři Spolu na houpačce a Ivan Bartoš zápasící s Krpálkem. Pozice Spolu a PirStanu v Koudelkově kauze je zřejmě jednoznačná. Podvolením se Zemanovi by Babiš mohl ztratit těžko odhadnutelnou část své podpory. Zdaleka ne každý kdo volí ANO si přeje, aby s námi cvičili proruští šíbři. Uvidíme tedy, co ze schůzky vzejde, už brzy by mělo být jasno. Ve vrbětické kauze se Babiš zachoval dobře a nebýt Hamáčkova dodnes nepochopitelného a nevysvětleného kiksu, mohl by se chlubit, že před Rusy pomohl Čechům napřímit páteř. Hlavně aby se teď zase neohnul.

Aston Ondřej Neff


LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.