28.10.2020 | Den vzniku samostatného československého státu


Babiš není Cincinnatus

20.6.2020

Evropský parlament nepřekvapivě schválil usnesení namířené proti možnému střetu zájmů premiéra Babiše. Nepřekvapivě proto, že střet zájmů je zde očividný a od prvního okamžiku byl ve hře. Buď hrajeme první ligu v ekonomice, nebo v politice, a na dvou koních jezdit nelze. 

Přepsání firmy na manželku mohlo projít v českém právním prostředí. Nicméně tolerance k přepsání na manželku zavání tím, čemu z neznalosti konkrétní situace říkáme tradičně balkánské poměry. Usnesení tedy stvrdilo to, co je zjevné.

Andrej Babiš se nedokázal vzdát své firmy, přepsal ji na manželku a pokračuje v politice. To je daný fakt. Na kolena by ho srazilo, kdyby evropské orgány zatrhly proplácení nenárokových dotací Agrofertu. To se ale taky nestalo. A vida, máme na evropské půdě totéž, co se stalo odrhovačkou české scény. Něco se usnese a nic z toho neplyne. Dotace pro Čapí hnízdo byl podfuk, ale nikdo nedokázal věc pohnat před soud, natož aby soud jednoznačně rozhodl. Toto je totéž v širším měřítku. Složitou mašinérií EU se podařilo protlačit jakési usnesení bez právní závaznosti. Výsledek nula. Agrofert bude nadále pobírat všechny prebendy poskytované evropskou kasou.

Nestane se nic. Budeme se nadále patlat v polštářové bitvě, která nemůže mít vítěze. Bezzubá opozice se bude ohánět usnesením bez právní váhy a bude mít svoji pravdu, Babiš bude oponovat, že je to výsledek lobbingu jeho oponentů na půdě EU. Což je nepochybně taky pravda. To je to dlouhotrvající pele mele české politiky.

Když se na situaci podíváme bez předpojatosti, nelze než konstatovat, že to ve výsledku pozici České republiky škodí. Jádro tkví v tom, že se Andrej Babiš rozhodl jít do politiky se dvěma koulemi na noze, svým multipodnikem a svými médii. Multipodnik mu aspoň nese peníze, které asi nepotřebuje. Kdyby firmu prodal, jistě by neměl problémy se splácením hypotéky. A vlastnictví médií jeho politické pozici víc škodí než prospívá: vždyť jaký vliv mají dnes klasická média, jako je tisk a rádio? Je to jenom argument proti němu.

Takže se zase nic nestane. Když to vezmu jako spisovatel sci-fi, představím si, že by Babiš přišel k rozumu a Agrofert se vším všudy, včetně médií, prodal. Cincinnatus se taky vzdal svého agroprojektu ve prospěch veřejné věci. Jenže to byl Říman a stalo se to v pátém století před Kristem. Je krajně nepravděpodobné, že by se Babiš pochlapil a následoval ho. To se bude dál babrat v těchto sračkách a my s ním.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.