28.5.2022 | Svátek má Vilém


Babiš nebude dělat potíže

16.10.2021

V rádiu Frekvence 1 oznámil Andrej Babiš, že by nepřijal eventuální pověření ze strany Miloše Zemana jednat o sestavení vlády. Už v minulých dnech svůj úmysl naznačoval, teď to řekl naplno. Na šachovnici se tedy zásadně přeskupují figury. 

Před volbami Babiš prohlašoval, že pro něho odchod do opozice nepřichází v úvahu, protože on je manažer zvyklý řídit. Volby ho od manažerování odstavily. Zbývala tu možnost, o které se spekulovalo už dávno, že jemu nakloněný prezident ho udrží ve Strakovce i jako premiéra menšinové vlády bez důvěry parlamentu. To by mu mohlo vyhovovat, protože doteď je premiérem v menšinové vládě držené souhlasem extremistů. Mělo to dva háčky. Prezident by musel být ve formě a trvalo by to jen do konce jeho volebního období.

Postupně měnil názor, funkce v opozici mu začala být přijatelná a hlavně, je tu vize, že se pustí do klání o prezidentský úřad.

Útoků na střet zájmu ho zbavil výsledek volby. Pokud by úřad získal, byl by imunní proti trestnímu stíhání, to je pro něho jistě velká motivace. Otázkou je, co by se stalo, kdyby na něho zaklekly francouzské a americké autority s čarováním s fiktivními půjčkami přes ad hoc vytvořené off shore firmy. No co, Zeman taky do Paříže nejezdí a v Minsku by se nemusel Babiš bát, že ho běloruská policie sebere na základě evropského zatykače. No a samozřejmě pro politika je takový úřad vrcholová meta, třeba i proto, že se ocitne na známkách, někoho to může potěšit.

Nicméně, zcela střízlivě uváženo, z Babišovy strany, pokud se to potvrdí jako jeho skálopevný úmysl a vysloví ho oficiálně a ne v komerčním rádiu, je to akt… jak to nazvat?

Je to naprosto normální a kdyby se po prohraných volbách zachoval dejme tomu italský nebo francouzský politik, jen bychom pokrčili rameny: co jiného má dělat, než se podřídit výsledku voleb? Ale doba je jiná, tahle normalita vychází z módy, Donald Trump volby suše zpochybnil, například. V našich podmínkách se předpokládalo, že Babiš bude kolem sebe kopat. Nu, zdá se, že nebude.

Začne, až ho Zemanovi voliči zvolí prezidentem, ale to je zatím za horizontem.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!