28.9.2023 | Den české státnosti


VÁLKA: Svět nesmí jen přihlížet vraždění ukrajinských civilistů

2.7.2022

Jedná se o mimořádně odporný válečný zločin, kdy Rusové nedávno zasáhli raketou obchodní centrum v ukrajinském Kremenčuku. Tento útok přinesl minimálně dvacet mrtvých a několik desítek raněných.

Takové vraždění nelze ničím omluvit. Rusové tvrdí, že mají přesné rakety a neútočí na civilní cíle. Tento čin je usvědčil z opaku. Nákupní centrum v ukrajinském městě Kremenčuk nebylo žádným vojenským objektem, který by se dal považovat za legitimní cíl k útoku. I když obecně se ruský vojenský vpád na Ukrajinu bez vyhlášení války dá považovat za zločin proti lidskosti. Jak uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, Rusové záměrně zaútočili na obchodní centrum, kde se v té době nacházely stovky lidí. Jedná se o čin státního terorismu, jehož viníci by měli být přísně potrestáni.

Rusům prý jde o denacifikaci Ukrajiny, jenomže kdo by ve skutečnosti potřeboval denacifikovat, je Rusko. Ano, je to Ruská federace, jejíž chování na Ukrajině se blíží chování nacistického Německa v této zemi v roce 1941. Podotýkám jenom, že ani hitlerovci si nedovolili svádět vypálené vesnice na Sovětský svaz.

Putinovská propaganda je zločinné morální bahno, které nemá v současném světě nad kromě Číny nebo severní Koreji obdoby. To, že by Ukrajinci útočili na vlastní civilisty, je samozřejmě nesmyslem. Naproti tomu zákeřné a záměrné ruské útoky na civilisty jsou nezpochybnitelně prokázané mezinárodním vyšetřováním vedené zahraničními experty a zprávami OSN.

Válka je hrozná věc, a já si přeji, aby boje na Ukrajině, co nejdříve skončily. Jenomže válku nejde ukončit tak, že se za nevyprovokovanou ruskou agresi proti sousední zemi udělá tlustá čára ve stylu, no tak oni putinovští žoldáci zničili ukrajinská města, ale vlastně se nic nestalo.

Útok v Kremenčuku je už opravdu za hranou, Evropa by proto dál neměla pouze přihlížet ruským válečným zločinům, případně je slovně odsuzovat, ale měla by jednat. To znamená, že by Západ měl posílat na Ukrajinu více zbraní a zvážit přímou vojenskou pomoc. Zhoubný nádor je třeba odstranit včas. Všichni si pamatujeme situaci ze začátku II. světové války, kdy světové mocnosti váhaly s rázným zákrokem proti agresivnímu nacistickému Německu, až vznikl mimořádně ničivý světový konflikt.

Ukrajina samozřejmě není dokonalou zemí, ale právo je v tomto konfliktu na její straně. Ona je napadena agresorem. Nejsou to Ukrajinci, kteří záměrně útočí na civilní objekty a zabíjejí civilisty. To je třeba vzít na vědomí.

Najevo nyní vyšla také další ruská lež. Kreml, aby omluvil svůj odporný barbarský zločin v Kremenčuku, tak si vymyslel, že prý ono obchodní centrum bylo zavřené a dokonce mělo sloužit krajinské armádě. Prokázalo se však, že putinovští propagandisté lhali jako obvykle. Obchodní centrum bylo normálně otevřené a plné zákazníků.

Michael Pánek (ODS).

středočeský krajský zastupitel