21.3.2023 | Svátek má Radek


VÁLKA: Podle vzoru nacistů

11.2.2023

„Veškeré území Ukrajiny, které zůstává pod vládou Kyjeva, bude hořet,...Máme schopnost poslat všechny nepřátele do pekelného ohně, ale to není náš úkol,“ To jsou slova bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva na adresu sousední země. Ruská zpěvačka Julia Čičerina Ukrajincům pro změnu vzkazuje: „Vaše hříchy vymrznou v našich gulazích. Vrátíte se očištění do našeho ruského světa,“

V ruské televizi jsou běžně vysílány pořady plné nenávisti k Ukrajincům a hájící bombardování ukrajinských měst, při kterém už zemřely tisíce ukrajinských civilistů včetně žen a dětí. Rusové také zabavují na okupovaných územích knihy tištěné v ukrajinském jazyce a pálí je v kotelnách. Zkonfiskované knihy nejčastěji pocházejí z veřejných a školních knihoven. To všechno jsou strašná slova, a je příšerné, že dokonce zaznívají i v ruských státních médiích. Ruská nenávist ke všemu ukrajinskému se vymyká lidskému rozumu.

Rusové tvrdí, že pálením ukrajinských knih likvidují nacistickou literaturu, jenomže sami akorát dokazují, že jim nacistické praktiky nejsou vůbec cizí. Je všeobecně známou skutečností, že pálení nepohodlných knih na hranicích bylo specialitou hitlerovského Německa.

Připomíná to něco? Ano, přímo to evokuje dřívější chování Němců k Židům. Rusko zatím Ukrajince nezavírá do koncentračních táborů, ale na okupovaných ukrajinských územích už začala plíživá rusifikace a pronásledování těch, kteří se hlásí ke svým ukrajinským kořenům. Němci také postupovali v perzekuci vůči Židům pozvolna. Nejdřív docházeli k bojkotům židovských obchodů, pak byli vyhazování z práce židovští advokáti, lékaři, učitelé, úředníci, schváleny byly Norimberské zákony a nakonec to skončilo u vyhlazovacích lágrů.

Ruská rétorika vůči Ukrajincům je shodná s tou německou, kterou se nacisté vymezovali vůči Židům. Chtělo by se věřit, že Putin přes všechna svá negativa ví, kde jsou hranice, kam až může zajít. Jenomže i tenkrát ve třicátých letech minulého století si lidé nedokázali představit, kam až to Hitler dotáhne se svým antisemitismem.

autor je středočeský krajský zastupitel za ODS