28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


USA: Zdravý rozum na lopatkách

13.6.2015

Kvůli údaji v cestovním pasu k Nejvyššímu soudu

Stalo se v roce 2002. V nemocnici Šaarej Cedek v západní části Jeruzaléma (která je součástí Izraele od skončení první války s Araby 1948/1949) se narodil v Izraeli v té době pobývajícím Američanům syn.

Tím začal neuvěřitelný příběh ilustrující absurditu dnešního světa.

Chlapec dostal jméno Menachem Benjamin a když mu rodiče v USA zařizovali pas, chtěli, aby v kolonceMísto narození bylo napsáno JERUSALEM, ISRAEL - a nikoli pouze JERUSALEM. Proč? Inu proto, aby bylo zřejmé, že Menachem se narodil v Izraeli a ne třeba ve státech Ohio, Arkansas nebo New York, kde všude také existují lokality se jménem JERUSALEM.

U amerických úřadů však narazili: chlapec může mít v pase napsáno pouze JERUSALEM. Důvod? Jeruzalém není podle názoru americké vlády součástí Státu Izrael (třebaže reálně je jeho hlavním městem: západní část od roku 1949 a celý Jeruzalém od roku 1980). Izraelská metropole má podle americké administrativy jakýsi neutrální status, přičemž o jeho konečné podobě rozhodne až výsledek jednání mezi reprezentací Izraele a palestinských Arabů.

Tolik v kostce postoj Bílého domu a State Departmentu. V souladu s ním úřady napsaly Menachemovi do pasu pouze JERUSALEM.

S tím se ovšem rodiče nehodlali smířit. Začala právní bitva, která v tomto týdnu skončila.

Jak?

Abychom mohli smysluplně odpovědět, je nutné připomenout jednu zásadní věc. Ve stejném roce 2002, nedlouho před Menachemovým narozením, prošel v Kongresu zákon, v němž se praví, že americký občan narozený v Jeruzalémě může požadovat, aby v cestovním pase byl vedle názvu města napsán i stát, tedy: JERUSALEM, ISRAEL.

Rodiče Menachema se nejprve obrátili na okresní soud ve Washingtonu, DC (tedy v americké metropoli, kterou jako hlavní město USA nikdo nezpochybňuje). Ten jejich žalobu zamítl. Stejný názor měl i odvolací soud, který navíc označil zmíněný zákon Kongresu z roku 2002 jako protústavní: nepřípustně prý zasahuje do kompetencíministerstva zahraničí (potažmo vlády, potažmo Bílého domu tedy prezidenta).

Zdálo se být vše ztraceno, nicméně právníci rodiny se odvolali k Nejvyššímu soudu - a ten toto pondělí (8/6) rozhodl. Ve stejném duchu jako stolice nižší instance. Poměrem hlasů 6:3 zrušil jako neústavní onen zákon Kongresu z roku 2002 (který Zivotofským umožňoval napsat do pasu syna JERUSALEM, ISRAEL) s tím, že jedinou autoritou v těchto zahraničněpolitických záležitostech je prezident (potažmo State Department jako jeho prodloužená ruka) a že Kongresu nepřísluší do těchto zahraničně politických záležitostí zasahovat.

Co to znamená?

Že Zivotofští prohráli. A s nimi ovšem i zdravý rozum. Protože když americký prezident a tamní ministerstvo drží doktrínu, že Jeruzalém není hlavním městem Izraele, tak dle amerického pohledu prostě hlavním městem Izraele není, i kdyby reálně stokrát byl.

Poněkud mi to připomíná vyjádření velitele jednoho vojenského útvaru za totality, který pravil:

Já když řeknu, že je voják vožralej, tak je vožralej, i kdyby nebyl.“ Komentovat netřeba.

Co dodat? Snad jen dva citáty k verdiktu US Nejvyššího soudu:

Abraham Foxman/Anti-Defamation League, US národní ředitel
Je smutné a politováníhodné, že Izrael - jako suverénní národ - je jedinou zemí na světě, jejíž hlavní město podléhá takovémuto podrobnému zkoumání (scrutiny) a musí hájit své právo určit si, jaké bude jeho hlavní město.

Nir Barkat, starosta Jeruzaléma
Stejně jako Washington je hlavním městem USA, Londýn hlavním městem Anglie a Paříž hlavním městem Francie, Jeruzalém byl a vždy bude hlavním městem Izraele - leč více než to, je srdcem a duší židovského národa. (Kdo tomu nevěří, ať si přečte Bibli – pozn. L. S.)

Zivotofští

Zleva Menachem, jeho otec Ari, právnička Alyza Lewinová a její otec Nathan. Před budovou Nejvyššího soudu USA.

Stejskal.estranky.cz