20.8.2022 | Svátek má Bernard


USA: Kongresmani v bojové náladě

15.5.2014

V posledních týdnech se zdá, že americký Kongres neřeší nic jiného než situaci na Ukrajině. Podle toho, jak se blíží termín ukrajinských prezidentských voleb, se aktivita zákonodárců dodatečně zvyšuje.

Minulý čtvrtek zahraniční výbor Sněmovny reprezentantů vyslechl v této souvislosti čelní představitele ministerstva zahraničí a ministerstva financí a v následné diskusi vystoupili předseda výboru Ed Royce a podpředseda Eliot Engel. Oba dva se nedávno vrátili z návštěvy Ukrajiny.

Demokrat Eliot Engel, zastupující stát New Jersey, nemá žádné pochybnosti ohledně toho, kdo nese vinu za neblahý vývoj: "Veškerou odpovědnost za krizi nese prezident Putin. To on pošlapává ukrajinskou suverenitu. To on protizákonně zabral Krym, čímž provedl první anexi v Evropě od dob 2. světové války. Nyní se snaží rozdmýchat na Ukrajině separatismus, a tak ji destabilizovat. To on štve lidi proti sobě a rozděluje rodiny. Bude-li Rusko i dále destabilizovat Ukrajinu, budeme muset svůj tlak na Moskvu zvýšit a sankce posílit."

Předseda zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů, kalifornský republikán Ed Royce, je o poznání bojovnější. I když sankce ruskou ekonomiku citelně zasahují a již způsobily značný únik kapitálu z Ruska a snížení kurzu rublu, Ed Royce má za to, že schválená opatření zatím byla nedostatečná, neboť Putin očividně pokládá cenu, kterou musí platit za agresi, za přijatelnou a to se musí zásadně změnit.

Pokud se Rusko pokusí zabránit volbám 25. května, odpověď Západu by měla být mnohem citelnější, přičemž Spojené státy by se ve svých krocích neměly ohlížet na postoj Evropské unie.

"Nestačí pouze reagovat na Putinovy výpady a čekat přitom, až se k nám Evropané připojí. Musíme zvolit strategii odstrašení, která by mohla odradit Putina od dalších dobrodružství a přesvědčit ho, že jeho rozpínavost bude mít ničivé dopady na ruské hospodářství, a tím i na jeho vládnutí," míní Ed Royce.

Prakticky všichni zákonodárci, kteří vystoupili na zasedání zahraničního výboru, zdůraznili důležitost nadcházejících voleb 25. května. Stejného názoru byla také mluvčí ministerstva zahraničí Viktoria Nuland, která zdůraznila prioritní důležitost svobodných a transparentních voleb.

"Chcete-li vědět, co si o své budoucnosti myslí občané Ukrajiny, nechte je svobodně a pokojně odvolit," řekla.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus