2.5.2024 | Svátek má Zikmund


USA: Blíží se volby

8.9.2010

Velká šance na návrat k rozumu s republikány

Amerika má nejvyšší čas na změnu. Jestli chce zůstat velmocí, musí se rozloučit s „demokraty“ a politikou Baracka Husseina Obamy. Bude to úleva pro celý svět. Za osm týdnů budou v USA volby celé Sněmovny reprezentantů, třetiny Senátu a většiny guvernérů.

Obama a jeho demokraté absolutně nezvládli svou roli. Svou dosavadní převahou dokázali jediné. Vrátit Ameriku o několik schodů níž, a to ve všech měřitelných aspektech. Demokraté ovládají prozatím jak Bílý dům, tak Sněmovnu reprezentantů, ale i Senát. Přitom dvě třetiny Američanů nejsou spokojeny s tím, jakým směrem vedou jejich vlast. V době hospodářské krize uvrhli na jeden z nejsvobodnějších trhů světa systém regulací, namísto toho, aby uvolnili pravidla hry. Socialistickým způsobem podpořili dalším zadlužením podniky, které měly jít do bankrotu. Řada podniků a bank také nakonec do bankrotu padla, a to i přes jejich státní podporu. Místo preferování ryze národních témat, která Američany skutečně tíží, se pustili do podpory imigrace, do nesmyslného boje s globálním oteplováním nebo do zvýšení moci a práv odborů. Nezaměstnanost je vyšší, než slíbil Obama před přijetím jeho „ozdravných balíčků“. Navíc se poslední dobou ozývá stále více amerických ekonomů s jasným postojem k jejich důsledkům: Byly drahé, přinesly pouze falešný krátkodobý efekt a Amerika znovu upadne do recese, která bude ještě horší. Ještě před inaugurací Baracka Husseina Obamy prohlásil druhý nejmocnější muž americké administrativy, Rahm Emanuel, že „ekonomická krize je příležitost pro přetvoření Ameriky, kterou si vláda nového prezidenta nesmí nechat uniknout mezi prsty“. Místo tvrdého přístupu ale zvolili stejné měkké a drahé kroky na dluh, jaké potápějí Evropskou unii.

Ještě nikdy za posledních padesát let nezaznamenal americký prezident od svého zvolení tak prudký pokles popularity jako Obama. Republikáni mají letos na podzim reálnou šanci získat většinu ve sněmovně a srovnat síly v Senátu. Podle posledních průzkumů téměř najisto získají většinu guvernérů. Osobně se domnívám, že si od prezidentských voleb v roce 2008 hodně Američanů drbe hlavu, že tehdy nevolili Johna McCaina. Kéž by se prognózy naplnily a Amerika se stala opět takovým státem jako za doby například Ronalda Reagana, jehož citát na závěr, který by si měl Obama opakovat každé ráno a pak se možná, v zájmu USA a jejich občanů, vzdát funkce, si dovolím uvést. Takovou představu mám totiž nejen o Americe, ale i o státech na Starém kontinentu také já:

„Jsem si jist, že každý pociťuje lítost nad jedincem, který upadl do příkopu na kraji cesty nebo v naší soutěživé společnosti nedokázal udržet krok s ostatními. Můj vlastní soucit však nadto patří i těm milionům neopěvovaných mužů a žen, kteří každé ráno vstávají, posílají děti do školy, odcházejí do práce, snaží se uhradit všechny poplatky za bydlení, platit nehorázné daně, aby umožnili soucítění s méně šťastnými, a kvůli tomu všemu musí obětovat mnohé ze svých tužeb, snů a nadějí. Vláda jim dluží něco lepšího než jen další a další nápady, jak je přimět k tomu, aby sdíleli plody své dřiny s ostatními.“

Autor je zakládající člen Strany svobodných občanů

Převzato z FrantisekMatejka.cz se souhlasem autora