Středa 26. března 2025, svátek má Emanuel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

UKRAJINA: Pat revolty

Ukrajinská opoziční revolta se nachází jaksi v patové situaci. Původní demonstrace za přijetí Asociačního dohody Ukrajiny s Evropskou unií se posunuly do požadavku odstoupení vlády a prezidenta. Přitom je zajímavé, že jméno Julie Tymošenkové, vlastně jedné z příčin nepodepsání dohody s EU, se na demonstracích a ve vystoupení řečníků vůbec neobjevuje. Zato se objevilo jméno jejího souputníka z dob Oranžové revoluce, pozdějšího prezidenta Juščenka, a to ve společnosti dvou dalších bývalých prezidentů Kravčuka a Kučmy. Pro všechny tři bylo vyžadováno zahájení trestního stíhání za činnost v době jejich prezidentování. Jsou obviňování z korupce, rozkrádání a zneužívání moci. Což jsou obvinění víceméně tradiční – co však bylo překvapivější, byl spontánní souhlas tisíců demonstrantů na náměstí Nezávislosti s obviněním Juščenka z trestné činnosti. A to na stejném místě, kde v roce 2004 sklízel – z větší části zřejmě od stejných demonstrantů – aplaus jako vůdce revoluce.

Sami demonstranti ovšem tříští své síly, a to i akcemi, které jaksi nedávají moc smysl: obsadili například sídlo kyjevské radnice, aniž by bylo zřejmé, čeho je tím možné dosáhnout. Obdobně se snaží blokovat sídlo Úřadu vlády –snad v domnění, že tímto způsobem by bylo možné vládu svrhnout. V obou případech je na straně současné vlády zákon a ona má právo tyto akce násilně potlačit.

Nynější opozice po rozehnání počáteční demonstrace – ostatně násilí v půl páté ráno proti zbytkům demonstrantů zcela nesmyslné – navrhla odstoupení vlády a vyvolala hlasování v Parlamentu. Počítala s několika přeběhlíky z vládnoucí Strany regionů, ale ukázalo se, že k tomu jí ve 450členném Parlamentu chybělo přes čtyřicet hlasů. Nedosáhla – to si lehce mohla spočítat předem – tedy ničeho, respektive pouze toho, že další hlasování o nedůvěře vlády může podle zákona vyvolat až v únoru příštího roku. Další legitimní možností by snad bylo vyvolání generální stávky, ale do tohoto řešení se opozice – přes počáteční výzvy tohoto typu – příliš nehrne. Je totiž celkem jasné, že by to nedopadlo lépe než v Parlamentu: zatímco Západ by stávku podpořil, Východ nikoli, a tudíž by se nevyřešilo zhola nic.

Celkově to připomíná dobu před prezidentskými volbami v roce 2004: v Kyjevě každý na potkání říkal, že bude volit Juščenka, ale že zfalšovanými volbami vyhraje Janukovyč. Přesně to se stalo a tu se ukázalo, že pro situaci, kterou předvídal každý kyjevský student nebo i taxikář, nemají Juščenko a Tymošenková připraven žádný plán B. Tak to vypadá i nyní. Jenže situace je nyní ještě složitější.

Země je, teď jako tehdy, zjevně a dávno rozdělena, přinejmenším tak hluboce, jak je hluboký Dněpr. Rusky mluvící jih a východ, a proti tomu Kyjev a západ země. Ale používání ruštiny nebo ukrajinštiny není tím prvotním a rozhodujícím: například v Kyjevě na ulicích a v obchodech ukrajinštinu uslyšíte, pokud vůbec, jen velmi zřídka. Východ země má ale Západ za "banderovce" nebo rovnou za "banderovské fašisty" a Západ má Východ zase za "ksichty donbaského typu". Na obou tvrzeních něco je: Ostap Bandera skutečně jistou dobu bojoval na straně fašistů a donbaskou uhelnou pánev od samého počátku opravdu neosídlovali žádní zjemnělí intelektuálové. Ale kolik je v těch tvrzeních pravdy, tolik je v nich omylu, ale spíše než o tom, vypovídají o zarytém nepřátelství.

Kromě všech historických, sociálních, náboženských – řecko-katolická versus pravoslavná církev například - a kulturních rozdílů panuje také na průmyslovém a těžařském Východě přesvědčení, že živí zemědělský Západ a úřednický Kyjev. Přesvědčení stejně hluboké jako při státně administrativních deformacích fungování ekonomiky – stačí jmenovat pouze ceny plynu a elektřiny – zcela neprokazatelné.

Od dob takzvané Oranžové revoluce z roku 2004 převládá ve veřejném mínění novináři předkládané klišé o Ukrajině rozdělené na jaksi prodemokratický a proevropský Západ – tehdy reprezentovaný Juščenkem a Tymošenkovou, a na druhé straně údajně proruský Východ s Janukovyčem v čele. Juščenko ani Tymošenková však neměli demokracii za nic jiného než za pouhou kulisu a Evropa je zajímala tehdy, když z ní mohli něco dostat, anebo jako klacek na Rusa. Za dobu svého vládnutí od roku 2005 to demonstrovali přesvědčivě a země k demokracii, svobodě a prosperitě za jejich vlády sotva nějak pokročila. Současný prezident Janukovyč ostatně neudělal "nepodpisem" Asociační dohody s EU nic jiného – když dá víc Rusko, tedy ve snížení cen plynu a poskytnutím úvěrů, přikloní se k Rusku: pokud dá Rus málo, vymůže si zvláštní zacházení u Evropské unie. Zvláštním zacházením se ovšem rozumí tok eurofondů a úvěrů v tvrdé evropské měně – to je ostatně jediná řeč, které tihle hoši rozumějí..

Navíc pokud jde o ono směřování do Evropy, které ostatně nezpochybňuje ani vládnoucí strana a prezident Janukovyč, má část obyvatel asi trochu naivní představy o tom, co by pro reálný život Ukrajiny podpis dohody znamenal, a zjevně přeceňuje jeho ekonomické přínosy. Jiná část, zejména na Západě, má přichýlení k Evropě především za obranu proti Rusovi – o evropských civilizačních hodnotách, o demokracii a svobodách jako předpokladu ekonomické prosperity se na demonstracích a opozičních akcích až na malé výjimky také vůbec nehovoří.

Ve skutečnosti ovšem tato patová situace řešení má a je celkem zajímavé, že zatím vůbec nezaznělo, a to z žádné strany. Není-li situaci možné řešit demokratickými prostředky, jestliže jsou postoje antagonistických stran nesmiřitelné, pak je jedinou možností, jak se vyhnout násilí, rozdělení země. Zkrátka když se dva nemohou dohodnout, jsou možnosti demokracie – a tedy hlasování – vyřazeny ze hry. Platí to v manželství, stejně jako v patovém ukrajinském sporu mezi Západem a Východem.

Toto rozdělení by ostatně v ukrajinské historii nebylo nic nového. Stejně jako Dněpr by nevytvořil poprvé jejich přirozenou hranici.

Aston Ondřej Neff
26. 3. 2025

„Bratři v triku‟ byli tři pruhovaní panáčci.

Jan Bartoň
26. 3. 2025

Nejde jenom o program a cíle.

Petr Karásek
26. 3. 2025

Globalizace dosáhla vrcholu a dojde k „rozparcelovávání“ světa.

Petr Bařinka
26. 3. 2025

Zimní, nebo letní čas – který z nich je přirozený? A kde vlastně?

Starý vlk
26. 3. 2025

V pátek jsem musel utéct ze zahrádky dovnitř domu, do chládku.

Aston Ondřej Neff
24. 3. 2025

Kdyby Češi přešli na islám, z Babiše by se stal muftí.

Aston Ondřej Neff
25. 3. 2025

Slábne důvěra v pevnost závazků v rámci NATO.

Ai GROK
24. 3. 2025

Ptáme se AI GROK3, co se stane, když odmítneme emisní povolenky na benzín a plyn

Robert Troška
25. 3. 2025

Za posledních deset let vyrostla rychlostní omezení jak houby po dešti

Drieu Godefridi
25. 3. 2025

Trump má ambice pro uspořádání nové Jaltské konference.

Lidovky.cz, ČTK
25. 3. 2025

Jižní Korea evakuovala stovky obyvatel z jihovýchodu země, který kvůli silnému větru také...

Jiří Čihák
25. 3. 2025

Nic víc než splněná povinnost. Čeští fotbalisté porazili v kvalifikaci o mistrovství světa...

Lidovky.cz, ČTK
25. 3. 2025

Mimořádná veterinární opatření, která vstoupila v platnost kvůli nárustu slintavky a kulhavky v...

ČTK, Lidovky.cz
25. 3. 2025

Spojené státy v úterý oznámily, že uzavřely dvě samostatné dohody s Ukrajinou a Ruskem o dílčím...

Lidovky.cz, ČTK
25. 3. 2025

Šéfka amerických tajných služeb Tulsi Gabbardová a ředitel Ústřední zpravodajské služby John...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz