2.5.2024 | Svátek má Zikmund


SVĚT: Teroristé jako teroristé

31.7.2015

Turecko údajně ostřeluje Kurdy i Islámský stát. Považuje totiž jak kurdskou PKK (Strana kurdských pracujících), tak takzvaný Islámský stát za teroristické organizace. Česko dodalo Kurdům bojujícím proti IS munici.

Strana kurdských pracujících (kurdsky Partiya Karkerên Kurdistan, PKK) má své kořeny v Turecku a k jejím hlavním cílům patří boj za vytvoření vlastního kurdského státu. Její činnost není omezena jen na země Blízkého východu (Turecko, Sýrie, Irák), momentálně funguje i v evropských zemích. Dne 30. května 2008 se dostala PKK kvůli obchodování s drogami na seznam Foreign Narcotics Kingpin Designation Act ve Spojených státech. Těmito svými obchody podporuje svůj boj za nezávislost.

Problém bojů „starých“ teroristů proti „novým“ teroristům již ostatně řešila americká administrativa, když se rozhodovala, zda má podpořit odpůrce syrského prezidenta Asáda před několika lety. Poté, co se dominantním teroristickým seskupením na území Sýrie a Iráku stala organizace Islámský stát, zvolila koalice vedená USA letecké údery proti IS. Při shazování výzbroje obklíčeným Kurdům na severu Sýrie došlo dokonce k tomu, že její část padla do rukou IS.

PKK na sebe opět upozornila nedávno útokem na turecké vojáky. Turecko na tento teroristický útok odpovědělo vojenskou silou a PKK tvrdí, že její pozice na severu Sýrie turecká armáda ostřelovala přes turecko-syrskou hranici.

Kurdové, žijící na území několika států Blízkého a Středního východu, jsou jedním z mála tak početných národů, který nemá svůj vlastní stát. Poté, co se v Iráku i Sýrii postavili teroristům IS, zatímco regulérní irácká armáda i armáda věrná syrskému prezidentu Asádovi při bojích s IS doslova a do písmene ztrácejí půdu pod nohama, může mezinárodní společenství přehodnotit svůj postoj ke kurdskému problému a minimálně uvažovat o větší podpoře kurdských požadavků. Kurdové již v rámci Iráku mají značnou autonomii. To se zcela jistě nebude Turecku vůbec líbit. Válka na Středním východě proti IS tak může vést k přepsání hranic zemí, které jsou do ní vtaženy. Bude velmi záležet na postoji Ruska, které se snaží vtáhnout Turecko do svých plánů na redistribuci svého nerostného bohatství, zejména plynu. Rusko také stále drží nad vodou syrský režim prezidenta Asáda.

Bez pozemní operace proti IS nelze o žádném vítězství nad terorismem, o němž mluví prezident Barack Obama, uvažovat. Jedinou silou v oblasti úspěšně vzdorující IS jsou právě Kurdové. Obamův čas již skončil a bude záležet, kdo převezme nad Bílým domem vládu po volbách v příštím roce. Změna americké politiky vůči regionu sužovanému vládou IS se po prezidentských volbách v USA jeví jako téměř jistá. Získají touto změnou Kurdové svůj národní stát?

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz