SVĚT: Komárem zdolat velblouda
aneb Pokrok neutuchá
Předminulého roku (duben 2010) prezidenti Obama a Medvěděv v Praze podepsali novou verzi smlouvy o vzájemném omezení zásob nukleárních zbraní. Mezi mnohými ustanoveními o méně atomu však zůstala příležitost o legitimním použití zbraní nikoliv jaderných, ale tzv.konvenčních, se zvýšeným destruktivním potenciálem, s velkou rychlostí a přesností zasáhnout zamýšlený cíl - ať už by to byla severokorejská raketa, připravená k odpálení nebo Osama bin Laden, tehdy ještě na neznámé adrese.
(Tento druh novinky se snažil už dřív prosazovat předchůdce Bush, nahrazením nukleárních raket na ponorkách těmi nenukleárními, s přesnějším a destruktivnějším dopadem.) V původní či pozměněné verzi se smlouva ovšem nezabývala novinkou jménem drones.
- - -
Před časem (NP, 25.8.2009) jsem se zmínil o znamenitém vynálezu s písmeny UAV (unmanned aerial vehicle) - letadlu bez pilota, z často velmi značné dálky řízeného k určenému cíli. Běžně je známo jako DRONE, což čeština překládá jako "trubec, lenoch, příživník, parazit". První takové výtvory, jménem Predator ("Dravec"), se zrodily v roce 1994, se schopností udržet se ve vzduchu 40 hodin a přečíst poznávací číslo (licence plate) vozidel z výše dvou mil čili víc než tří kilometrů.
Jejich modernější verze s jménem Reaper ("žnec, žnečka, zdroj, uskutečňovatel sklizně" – něco v tomto smyslu) je vybavena bombami o váze 500 liber a laserem řízenými raketami.
A tohle vše, k použití v Afghánistánu, Pakistánu či kdekoliv jinde, má na starost personál na letecké bázi (Creech Airforce Base) v daleké Nevadě, blízko neřestné metropole Las Vegas. Sedí, sledují monitor, dotýkají se knoflíků, dirigují zamýšlené akce. Příkaz z Nevady na příslušné místo kamkoliv na světě dorazí za 1,2 vteřinu.
Za cenu jedné stihačky F-22 (180 milionů dolarů v roce 2001) se dalo pořídit šedesát těch odosobněných trubců. Ušetří se tak plno peněz a použitím UAV se neriskují životy ve vlastních řadách, což vyvolává další variantu mravního rozhořčení o zbabělosti takových ničitelů z bezpečné dálky. Dotyční a třeba i dotčení mohou ovšem posloužit se snadno pochopitelnou odpovědí o výhodě docílit zamýšlený výsledek bez ohrožení vlastního života.
V londýnských The Times významný publicista William Rees-Mogg varoval před opakováním vietnamského omylu - umírněnosti ve válce, pak neodlišitelné od pitomosti. (Moderation in war is imbecility). Zbavit se zábran – oné solicitousness – úzkostlivosti, přílišné ohleduplnosti, vyjádřené například spěchem Washingtonu ukončit bojové akce ještě před začátkem posvátného měsíce ramadanu, kdy muslimové musí hladovět až do západu slunce. Proč ale tolik ohledů? Což měli Arabové nějaké zábrany zaútočit na Izrael v den Yom Kippuru, největšího židovského svátku? Dosud jsem se rovněž nedočetl o případných morálních námitkách proti dost populárnímu obyčeji al-Kájdy zajatce mučit, zabíjet, hlavy jim uřezávat.
Další, stále častěji vyřčenou námitku doprovází adjektivum collateral – o škodách vedlejších, souběžných, kdy k úhoně přicházejí nikoliv bojovníci, ale nezúčastnění civilisté. Tedy něco nevyhnutelného, jak v obrovské míře zažil svět za druhé světové války. Letecké bombardování Německa způsobilo mnohonásobně početnější ztráty na životech civilního obyvatelstva, než co postihlo Velkou Británii. Drážďany, ono inferno v únoru 1945, nám poslouží znamenitým příkladem.
- - -
Ve vietnamské válce značně se uplatňovaly helikoptéry. Teď v Afghánistánu to jsou špionážní balony - tzv. aerostat - plující ve výši patnáct tisíc stop čili téměř pěti kilometrů, vysílající video záznamy až dvacet mil vzdálené, jak povstalci zahrabávají miny, působící největší ztráty v řadách NATO. Plno práce zastanou oni vzdušní trubci, jichž má Amerika všeho všudy sedm tisíc k dispozici - v porovnání s pouhými padesáti jich před deseti lety. Nejnovější typy Global Hawk se pohybují nehlučně, ve dne v noci za jakkoliv nevlídného počasí, se schopností fotografovat, všemožné signály zaznamenávat z výše 18 000 metrů čili skoro dvakrát tak vysoko, než je trasa běžné vzdušné dopravy. Nebezpečí jim nehrozí, rakety výš než do 3000 metrů nedosáhnou
V příštím desetiletí velitelství letectva předpokládá čtyřnásobné zmnožení oněch aerial drones, jako je typ Reaper sloužící nejen jako špion, ale i útočník. Již v současné době výcvikem prochází víc oněch remote pilots ("pilotů na dálku"), než množství personálu na palubě letadel v roli stihačů či bombardérů dohromady.
V několika nedávných měsících se špionážní službě CIA, s pomocí novinky s pojmenováním RQ-170 Sentinel (což je bat-winged stealth drone, s křídly ve tvaru netopýra, nepostřehnutelného radarem), podařilo pořídit video záznamy bin Ladena, brzkého pak nebožtíka. Na webové stránce http://www.longwarjournal.com se tvrdí, že od roku 2006 tito bezpilotní trubci se v přilehlých pohraničních končinách Pakistánu zasloužili o smrt 1900 povstalců. K nasazení takové zbraně též došlo v dubnu 2011v Libyi.
Tenhle vynález je součástí již nikoliv heroického věku (post-heroic age), takto se vyjádřil Deane Peter Baker, profesor na United States Naval Academy. Debatování o zásluhách novinky je stejně tak užitečné a neužitečné jako v případě zrodu kompjůtru v roce 1979. S novinkou se teprve započalo, její rozmach je teprve před námi.
- - -
Víc se lze dozvědět z pojednání "War Evolves With Drones, Some Tiny as Bugs" (The New York Times, 19. 6.2011), o těchto trubcích bez pilota, leč v miniaturní velikosti štěnic, hmyzu. Science-fiction materiál, že ano. Na letecké bázi Wright-Patterson ve státě Ohio, pouhé dvě míle od pastviny s kravičkami, kde se bratrům Wrightovým podařil první na světě pokus vzlétnout pár metrů na pár vteřin, již došlo k sestrojení helikoptéry ve velikosti třetiny jednoho metru, schopné letu, vysílající video záznamy podle pokynů. Na zmíněné letecké základně v laboratoři s příhodným pojmenováním "microaviary" se pilně pracuje na druhu takových zbraní ve velikosti ptáků a hmyzu, jestřábů a molů schopných vyzvídat na nepřítele a případně ho i zabít. Drone vzhledem připomínající dragonfly ("vážka" česky.) Problém se zapeklitou "flapping wing technology" se řeší soustředěním spíš na hmyz než na ptactvo, jež má komplikovanější strukturu při pohybování křídly. V únoru 2011 se výzkumníci představili s prototypem hummingbird drone, zhotoveným firmou AeroVironment pro tajnou Defense Advanced Projects Agency, schopným uletět 11 mil za hodinu. (český výraz pro hummingbird v anglicko-českém slovníku nenacházím, odhaduji na kolibříka, něco takového).
Prozatím nejmenší trubci, nasazení na bojišti, jsou tzv. Raven, ve velikosti necelého jednoho metru. Armáda jich již používá 4800, ale jejich výkonnost prozatím není perfektní. Jako příklad je uveden bezúspěšný pokus v Bavorsku, kde jeden takový Raven se nevrátil ze cvičného letu. Další, nedokonale naprogramovaný Raven dezertoval a odletěl do Afriky. Mluvčí velitelstvi odmítl poskytnout víc informací.
Odborníci, výzkumníci si velmi slibují od úsilí replikovat schopnosti hmyzu s jménem hawk moth, doslova "jestřábí mol" čili něco unikající mé imaginaci.
KONEC
Neoficiální stránky Oty Ulče