SVĚT: Fabius tvrdí, že IS vyhrává
Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius tvrdí, že „pokud všichni uprchlíci přijdou do Evropy, pak IS vyhrál“. Miloš Zeman odmítá vyšší kvóty pro Česko. EU místo racionality zmatkuje.
Přijetí všech běženců, kteří ze Sýrie a Iráku prchají před radikálním hnutím Islámský stát (IS), by pro Evropu bylo chybou, neboť by znamenalo vítězství islámských radikálů. Dnes to na úvod pařížské mezinárodní konference o obětech etnického a náboženského pronásledování na Blízkém východě prohlásil francouzský ministr zahraničí. „Je to velmi komplikované, ale pokud všichni uprchlíci přijdou do Evropy, pak IS vyhrál,“ řekl Fabius. „Cílem (konference) je to, aby Blízký východ zůstal Blízkým východem, což znamená náboženskou různorodost, kde jsou křesťané, jezídi a další,“ dodal.
Slova francouzského ministra dosvědčují naprostý zmatek v myslích evropských politiků. Na jedné straně ochota přijímat statisíce běženců, patrná zejména v případě vlády Spolkové republiky Německo, na druhé straně připuštění toho, že současná migrační vlna je plně důsledkem etnických čistek na územích ovládaných IS. Současně však francouzský postoj nepřímo kritizuje postoj Západu k IS a jeho „boj“ proti němu. Letecké údery již pravděpodobně vyčerpaly veškeré možnosti (není prostě už co a koho bombardovat!) a pozemní síly nutné ke skutečné porážce IS nejsou k dispozici.
USA navíc po úprku z Iráku prchají v podobném stylu i z Afghánistánu. Na tuto situaci reaguje Rusko, které chce v Afghánistánu posílit své pozice a nahradit tak jednotky NATO. Írán, nedávný nepřítel Západu, je nyní vyzýván, aby se aktivně zapojil do bojů proti IS.
Česká politika je už plně ovládána odpůrci společné migrační politiky v rámci EU. Například protiimigrační výzva zaštítěná bývalým prezidentem Václavem Klausem již má více než 50 000 signatářů. Tato výzva získala v anketě na iDnes.cz takřka devadesátiprocentní podporu. To musí být pro Václava Klause balzám na jeho politickou duši po letech, kdy se jeho popularita dotkla úplného dna. Blok proti islámu, který vede entomolog Martin Konvička, se dohodl na spolupráci s parlamentní opoziční stranou Úsvit - Národní koalice a půjdou společně do krajských, senátních i do sněmovních voleb. „Superlídrem“ společného volebního uskupení bude Konvička, který například hlásá, že islám je horší než nacismus a měl by být rovněž zakázán.
Je zcela zřejmé, že oslabení pozice USA ve světové politice má ne zcela předvídatelné dopady do evropské politiky. Ta se přizpůsobila této situaci, v níž se dá očekávat zásadní střet mezi tradičními politickými stranami socialistů a evropské pravice, které se situaci uprchlíků snaží řešit v rámci tradiční pomoci lidem v nouzi. Proti nim se formují stále zřetelnější politická hnutí a strany, které využívají strachu Evropanů z přílivu migrantů, který „rozloží tradiční evropské hodnoty“.
Jediné řešení stávající migrační vlny je účinný vojenský zásah proti IS, zničení jeho vlivu v oblastech Iráku a Sýrie, které dnes kontroluje. Toho lze nejlépe dosáhnout společnou akcí „protiteroristické aliance“, která by měla vzniknout třeba i pod hlavičkou OSN. Další prodlužování teroru IS může způsobit, že se v důsledku nulových vyhlídek na návrat do svých původních zemí pohne na cestě do Evropy dalších několik milionů lidí, dosud žijících v táborech ve státech jako Turecko nebo Jordánsko. Na pozadí uprchlické krize se tak budou konat volby amerického prezidenta v příštím roce i všechny volby v evropských státech. V Evropě může v řadě států zvítězit protiimigrační a současně protiunijní blok. V USA pak snad nic horšího, než předvádí současná americká administrativa, ve volbách nezvítězí. Nicméně mám vážné obavy, že se protiimigrační politika může proměnit i na politiku, která bude netolerantní i vůči jiným názorům „původních“ obyvatel států včetně omezování svobody projevu. A to vše v zájmu „křesťanských hodnot“, což zejména v naší, ateismem promořené zemi zní zcela falešně.
www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz