Středa 19. března 2025, svátek má Josef
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: ČSSD torpédovala radar v Brdech...

Petr Němec
diskuse (99)

... a Evropa dnes rychle ztrácí pocit bezpečí

Radar v Brdech nás měl chránit před možnými nevyzpytatelnými režimy a skupinami na Blízkém východě. Byl také debatou o tom, kde končí ruské zájmy.
Arabské jaro ukázalo, jak chaotický a nestabilní Blízký východ je a jak rychle může dojít ke změnám, které rozhodně nepřinesly pro Evropu větší bezpečí.
Současná agresivní politika Ruska na Ukrajině je výsledkem naší slabosti, kdy jsme kývli Rusku na jeho rétoriku a ukázali, že silou může Rusko dosáhnout svého.

Na podzim roku 2009 Spojené státy americké vzdaly snahu o vybudování radarové základny v Brdech. V České republice se totiž nesetkali zrovna s otevřenou náručí. ČSSD, která jednání jako vládní strana s USA započala, v opozici otočila a snažila se americký radar využít proti pravicové vládě. A to pod heslem: "Národní bezpečnost stranou, důležité je vyhrát volby." A pod slovy "vyhrát volby" si lze klidně představit slovo "koryto".

Proto se ČSSD, včetně současného ministra zahraničních věcí Zaorálka, neváhala svézt na hysterické antiamerické vlně s demagogickou iniciativou Ne Základnám, která byla dle náznaků BIS podporována ruskými penězi a více než o občanskou iniciativu šlo o iniciativu užitečných idiotů manipulovaných ruskou tajnou službou.

Že rozhodnutí nezapojit se do amerického protiraketového deštníku nebylo správné, se ukázalo již na konci roku 2010, kdy v arabském světě začalo bublat takzvané arabské jaro. Že autokratické režimy nemohla hned vystřídat demokracie britského střihu, to nikoho nepřekvapilo, stejně tak ani to, že změny se mnohdy neobešly bez chaosu a krveprolití a že výsledkem je větší nestabilita a v Sýrii dokonce krvavá a vleklá občanská válka.

Přitom i právě proto měl být protiraketový štít budován. Protože tamní režimy nejsou a dlouho nebudou stabilní. Probíhá soupeření a zbrojení mezi různými skupinami uvnitř států, tak i soupeření a zbrojení mezi státy navzájem, a které vede právě i k vývoji či zakupování raket. Pravda, zatím stále mluvíme jen o několika zemích, avšak to se může změnit. Vůbec není jisté, kdo se může za pár let kde dostat k moci, a nemusí to být za pár let, může to být i zítra. Právě protiraketový štít mohl poskytovat ochranu v případě překvapivého a rychlého zvratu.

Blízký východ je méně stabilní než v roce 2009 a naše bezpečnost je tak bez radaru podstatně nižší, než jaká by byla s radarem. A to je fakt, za který můžeme poděkovat především českým sociálním demokratům, kteří se nezachovali jako konstruktivní politická strana hledící na bezpečnostní zájmy státu, ale jako strana hledící na své zájmy a zisk v příštích volbách.

A nyní Rusko

Radar nebyl namířen proti Ruské federaci a protiraketový systém nemohl nijak ovlivnit rovnováhu jaderných sil mezi Ruskem a USA. Celé debata u nás byla vlastně o tom, zda se otevřeně přihlásíme k blízké spolupráci s USA nad rámec NATO anebo necháme ve střední Evropě prázdno. Kritici radaru mluvili o agresivní zahraniční politice USA, zastánci radaru varovali před Ruskou rozpínavostí a snahou Ruska ono prázdno zaplnit.

V zásadě všechny argumenty shrnul již v roce 2007 doktor Petr Suchý, vedoucí Katedry mezinárodních vztahů a evropských studiích na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, na stránkách odborného časopisu Obrana a strategie:

"Redukce strategických jaderných zbraní, jež se v posledních dvou desetiletích odehrály, měly převážně bilaterální a smluvně ošetřený charakter. Tímto způsobem oboustranných redukcí se USA zejména v posledních letech snažily přesvědčit ruské politické činitele o tom, že existence a role budovaného systému protiraketové obrany, jehož prvky možná budou umístěny i ve střední Evropě, nepředstavuje pro Ruskou federaci žádnou bezpečnostní hrozbu a nemůže přivodit zánik či oslabení strategické stability ani znemožnit odstrašování. Je evidentní, že o této skutečnosti byli donedávna přesvědčeni i ruští představitelé, prezidenta Putina nevyjímaje. Náhlý obrat prozatím v rétorické rovině neodpovídá posunu v rámci budování americké protiraketové obrany, protože ani radarová základna v České republice, ani deset interceptorů v Polsku nemůže stávající poměr sil narušit. Ruskou rétoriku a deklaratorní signály je proto třeba vnímat a vyhodnocovat velmi rezervovaně. Zcela kontraproduktivní by bylo ruskému nátlaku ustupovat. Tím by se spíš napomohlo posílení jeho asertivity a snah vnímat opět středoevropský prostor jako sféru svého vlivu, kde v zásadních otázkách může mít významné slovo. Naopak, je třeba vyslat jednoznačný signál, že takový předpoklad neodpovídá realitě a že případný konfrontační postup Ruska, symbolizovaný například výhrůžkami zaměření cílů v České republice a v Polsku neexistujícími střelami středního dosahu, bude pro Rusko kontraproduktivní na rozdíl od přístupu kooperativního, založeného na vzájemném dialogu, vyjasňování pozic, případných obav a nejistot. Současně je třeba mít na paměti, že úsilí přesvědčit ruské politické činitele o tom, že americký protiraketový systém je ve vztahu k Rusku a jeho bezpečnosti zcela benigní, nebude snadné, je-li vůbec možné takový výsledek očekávat. Příčinou tohoto stavu však není nedostupnost či nevěrohodnost dat týkajících se technických parametrů a potenciálu protiraketovévo systému, či aktulání stav strategických ofenzivních prostředků, ale v mnohem větší míře spíše ruská strategická kultura."1

Není třeba nic dodávat. Současná agresivní mocenská politika Ruska je i výsledkem naší české slabosti, když jsme zcela jasně Rusku ukázali, že Rusko má v prostoru bývalého sovětského bloku prostor svého vlivu a najde zde mnoho přisluhovačů a užitečných idiotů, kteří budou s radostí hlásat ideologii Kremlu. S dětinsky sladkou senilitou tak učinil například Václav Klaus, který by div Viktoru Janukovyčovi nedoporučil sepsat zvací dopis, se kterým jsme my v Československu tak dobře pořídili.

Se zájmem tak budu sledovat zahraniční politiku v rukou ČSSD a pana Zaorálka, který vystupoval na demonstracích "Ne základnám" s plamennými projevy. Česká republika měla příležitost Rusku vzkázat, že jeho agresivní politika k ničemu nevede, ale ČSSD neviděla mezinárodní význam svého názorového obratu a neviděla dál než k příštím volbám. Ruské agresivní chování tak bylo přiživeno i lokajstvím ČSSD, tedy i lokajstvím nás Čechů.

zaoradar

1: Americká protiraketová obrana a ruský pocit nejistoty

Převzato z blogu Nemecpetr.blog.respekt.ihned.cz se souhlasem autora

Ondřej Neff
19. 3. 2025

Důvodem nové operace je neochota Hamásu propustit zbývající Izraelce.

Aston Ondřej Neff
19. 3. 2025

Ústavní soud (ÚS) zrušil rozsudek nad Ladislavem Vrabelem.

Ai GROK
19. 3. 2025

Požádali jsme umělou inteligenci AI Grok 3, aby shrnula podstatu jeho programu.

Václav Vlk st.
19. 3. 2025

Není mi jasné, co ta „koalice ochotných“ vlastně vyjadřuje.

Ondřej Neff
19. 3. 2025

Dalo se to čekat? Nedaleko se to čekat?

Aston Ondřej Neff
18. 3. 2025

Nechá Babiš Václavu Moravcovi sebrat legitimaci ke vstupu do ČT?

Aston Ondřej Neff
17. 3. 2025

Teď se čeká na rozhodnutí ústavního soudu.

Aston Ondřej Neff
19. 3. 2025

Ústavní soud (ÚS) zrušil rozsudek nad Ladislavem Vrabelem.

Amir Taheri
17. 3. 2025

Američané i Evropané by se měli uklidnit a zhluboka dýchat.

Dokument
17. 3. 2025

Co nám naznačuje prvních šest týdnů Trumpova prezidentství.

Lidovky.cz, ČTK
19. 3. 2025

Úterní telefonát amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským protějškem Vladimirem Putinem...

Josef Kopecký
19. 3. 2025

Trojkoalice SPOLU už ví, kdo by ji měl vést v podzimních volbách do Sněmovny, v nichž chce uhájit...

Pavel Kohout
19. 3. 2025

Existuje obtížně viditelná, ale přece jen ostrá hranice mezi lží a omylem. Totéž platí pro hranici...

ČTK
19. 3. 2025

Vrchní soud v Olomouci chyboval, když odkázal znásilněnou dívku a její matku s nárokem na náhradu...

Lidovky.cz, ČTK
19. 3. 2025

Americký prezident Donald Trump nyní v Oválné pracovně telefonicky hovoří s ukrajinským protějškem...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz