Pondělí 8. června 2026, svátek má Medard
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Migrační pakt a co dál

Členské státy EU definitivně potvrdily migrační pakt. Psal jsem tu o něm mockrát, naposledy významně před měsícem (Ďábel si smlsne na migračním paktu). Nemám důvod postoj měnit. Migraci pakt v ničem neřeší, kvóty obsahuje, jenom se jinak jmenují a nepřijetí se pokutuje. Zkusme ale – pro změnu – pakt nahlížet z pozitivní stránky.

Že problém neřeší je jasné. Sama jeho existence je ale doklad toho, že migrace začíná být jako problém vnímaná. Báchorky o 30 tisících emigrantech, jež je třeba rozprostřít po kontinentu jsou směšné, jde o statisíce a milióny osob s minimální, spíš žádnou šancí se začlenit do evropského soužití. V klíčových zemích EU zatím převládala přetvářka, že se nic neděje a že spějeme ke skvělým multikulti zítřkům, kdy bude vyřešen demografický problém a nová krev nastartuje chřadnoucí hospodářství k prosperitě. Tohle si dnes mohou myslet snad jen Piráti a komentátoři předních médií. Pakt je důkazem, že se mění myšlení.

Premiér Petr Fiala se k čerstvě upečenému paktu vyjádřil prostřednictvím ČTK. Kromě jiného poukazuje zde na prvek, který už není nový a patří k zásadně důležitým: klade důraz na strategická partnerství se státy, ze kterých do Evropy migranti přicházejí.

Jak to číst?
Historie nabízí příklad. Za dob libyjského diktátora Kaddáfího korumpovala Itálie tuto severoarabskou diktaturu a byl klid. Pak zvítězila hodnotová politika, Muammara Kaddáfího zlynčovali, Libye se zmocnily teroristické tlupy a pašeráctví kvete. Kaddáfího neoživíme, ale princip žije. Přechází se k němu zvolna. V této souvislosti je citován Tunis. Podle toho, co Petr Fiala naznačil, ustavuje se blok evropských zemí, které chtějí v Africe aktivně působit právě v tomto smyslu. Prostor pro aktivitu je velký. Navíc zájem je oboustranný: vždyť ani africké země nemohou mít radost z toho, že do Evropy od nich odcházejí ti schopnější a podnikavější? Dovedu si představit, že evropská vítačská kultura bude jednou označována za kolonialismus jednadvacátého století: v devatenáctém a dvacátém jste nám kradli suroviny, teď nám kradete lidi. To je ale agenda až za delší dobu, teď jde o to státy Afriky motivovat, aby proudy poutníků za smyšleným blahobytem (který je v Evropě nečeká) pomohly zastavit.

Takový projekt má naději na úspěch, protože je v souladu se zdravým rozumem. Projekty o deportacích do Rwandy slouží k uklidnění veřejnosti vyděšené rostoucím násilím v ulicích, nicméně nedává odpověď na prostinkou otázku: jak kdo chce pochytat statisíce ilegálů, nacpat je do letadla (jakého?) a odvézt do Rwandy (nebo jinam, kam?). Ostatně, stejný smysl má i právě upečený migrační pakt, také jenom vládám vystavuje alibi, že „něco‟ dělají. Fungovat má začít za dva roky. Do té doby se stane věcí… přibude statisíců zájemců o dávky…

Takže znovu, a zase na optimistickou notu. Ledy se přece jen hnuly, něco se začalo dít ve správném směru a snad se dokonce přiblížil i den, kdy padne mýtus, že se mořská hranice nedá hlídat.

Jděte a vykládejte tuhle pohádku Bulharům a Rumunům na jihu a Němcům a Polákům na severu, že se mořská hranice nedá hlídat.

Ivo Fencl
8. 6. 2026

Nevyhrál, ale nedá mi to, abych nedumal, co bych dělal.

Petr Kolman
8. 6. 2026

Kde zůstala ústavní svoboda projevu?

Lubomír Stejskal
8. 6. 2026

Vzpomínáte na teroristické útoky na Sinaji před zhruba dvaceti lety?

Miloslav Grundmann
8. 6. 2026

Česká kultura velmi často vnímá dějiny skrze napětí mezi tragédií a groteskou.

Zdeněk Joukl
8. 6. 2026

Proč lidstvo, národy a státy jdou tak pomalu kupředu?

ČTK, Lidovky.cz
8. 6. 2026

Filipínský ostrov Mindanao zasáhlo v noci zemětřesení o síle 7,8 stupně. Americké, indonéské a...

ČTK, Lidovky.cz
8. 6. 2026

Arménský premiér Nikol Pašinjan se dnes v noci označil za vítěze nedělních parlamentních voleb....

Pavla Žáková
8. 6. 2026

Stoupající nezaměstnanost ve věkové skupině nad 60 let a rostoucí počet žádostí o předčasný důchod....

ČTK
8. 6. 2026

Izrael v noci oznámil údery na vojenské cíle v Íránu, kde státní média hlásí exploze v několika...

Josef Kopecký
8. 6. 2026

Prezident Petr Pavel se zúčastní pondělního jednání vlády. Chce být u projednávání koordinace...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz