2.5.2024 | Svátek má Zikmund


SVĚT: Bushova cesta do Latinské Ameriky

9.3.2007

Plánované cestě prezidenta Spojených států do pěti zemí Latinské Ameriky (Brazílie, Kolumbie, Uruguaye, Guatemaly a Mexika), naplánovanou na dny 8.-14.3., předcházelo G.W. Bushovo setkání s podnikateli ze jmenovaných zemí v Hispánské komoře v budově Ronalda Reagana a Mezinárodního obchodního centra ve Washingtonu, D.C. dne 5.3. Svou cestu jim představil jako přátelskou a obchodní.

USA se starají, USA jsou přítel Latinské Ameriky – ujišťoval Bush auditorium. Jako hlavní účel cesty uvedl pomoc zemím Západní hemisféry (Jižní a Severní Amerika), které (až na Kubu) sdílejí s USA ideál demokracie, svobody a prosperity. Pomoc je určena desítkám miliónům chudých, kterým jejich země s mladou demokratickou tradicí není schopna pomoci.

Bush přijíždí jako posel míru a velkorysý dobrodárce, který zapomětlivým a mrmlajícím latinos přípomíná nezištné projevy dobré vůle federální vlády USA, potažmo i daňových poplatníků. Každým rokem údajně do Latinské Ameriky a Karibiku odtéká 45 miliard dolarů prostřednictvím dělníků podporujících legální či ilegální prací své rodiny doma; od roku 2002 až do přítomné doby z fondu MCA (Millenium Challange Account) tři země dostaly pomoc ve výši 8,5 miliard dolarů; v posledních třech letech USA investovalo 150 miliónů dolarů na vzdělávací programy ve státech napříč Latinskou Amerikou (a plánují částku zvýšit o 75 miliónů a podpořit výuku angličtiny); od roku 2001 USA věnovaly latinos téměř jednu miliardu na zdravotní péči; v červnu t.r. do některých zemích (Belize, Guatemala, Panama, El Salvador, Nicaragua, Peru, Ecuador, Colombia, Haiti, Trinidad a Tobago, Guyana a Suriname) odjede vojenská zdravotnická loď Comfort schopná ošetřit až 85.000 pacientů a provést 1500 operací; 100 miliónů dolarů bylo investováno do bytových projektů a dalších 385 se plánuje; investice na léčbu a prevenci šíření HIV/AIDS v Haiti a v Guyaně od roku 2001 do roku 2007 narostla z 22 na 143 miliónů dolarů; USA spolu s IADB (Inter-American Development Bank) pracuje na plánu „odpuštění dluhů“ v hodnotě 4,8 miliard dolarů osmi průmyslovým zemím, a dalších 3,4 miliard chudým zemím (Bolívie, Guyana, Haiti, Honduras a Nicaragua). -- Proč tolik štědrosti? Protože je to v zájmu USA, řekl Bush podnikatelům celkem čtyřikrát. A ten zájem je přinejmenším dvojí – politický a ekonomický.

A) Ekonomický – čili energetický. 23.1. 2007 prezident Bush oznámil (State of the Union Adress) Kongresu USA záměr realizace plánu náhrady benzínu za ethanol, a tím snížit dovoz ropy ze Středního východu. Plán má být uskutečněn v roce 2017 s očekávaným efektem výroby 35 miliard galónů. Klíčovou roli obchodního přátelství mají hrát Brazílie (doposud největší výrobce ethanolu vůbec), Guatemala, Peru a Kolumbie.

B) Politický – čili strategický. V důsledku globální války proti terorismu v Iráku a Afghánistánu přibývá i nepřátel USA v dalších arabských zemích, od který USA kupuje ropu (převážně Saúdská Arábie). Tato závislost je tím větší, čím větší je i spotřeba paliva USA. Náhradou ethanolu za benzín by se snížila spotřeba tohoto druhu paliva o 20% a tím i dovoz ze zemí Středního východu o tři čtvrtiny doposavadního množství.

Cílem Bushovy návštěvy není jen diskuze o energii, ale i o bezpečnosti hranic mezi USA a Mexikem, pašováním drog z Kolumbie, otázka ilegálních imigrantů a růst vzdělanosti, prosperity, míru a přátelství mezi zeměmi Západní hemisféry.

Přátelství států ovšem nestojí v prvé řadě na sympatii prezidentů, ale na společném ekonomickém a ideovém zájmu. V Bushově slovníku je tento zájem definován hesly demokracie, svoboda, sociální spravedlnost, ochrana lidských práv a prosperita. Co znamenají? Jsou tak vzájemně provázané a sebepodmiňující, že význam jednoho hesla lze pochopit jen v kontextu ostatních.

Ve slovníku amerického prezidenta je svoboda jednotlivce podmíněna možností svobodného podnikání, které umožňuje pouze demokratický systém. Zájem USA je, aby tyto možnosti měli všichni lidé na zemi. Bohužel, ideál vždy předchází realitu o notný kus cesty, a ideál globální demokracie a svobody v americkém provedení je toho průkazným příkladem.

(další články autora na www.jes.bloguje.cz)

Jaroslav E. Sýkora