23.6.2021 | Svátek má Zdeňka


RUSKO: Dávám Putinovi rok, maximálně dva

20.12.2014

Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin ve čtvrtek přednesl pozorně sledovaný každoroční projev „o stavu federace“.

Putinovo vystoupení bylo očekáváno s napětím především kvůli razantnímu propadu kurzu rublu. Ten, kdo očekával, že Putin přizná chybu v zahraniční politice či že se bude kát, musel být zklamán. Kdo čekal tradiční obviňování všech okolo a ruskou ublíženost, nemýlil se.

S trochou nadsázky se dá říct, že podle Putinových slov za vše špatné v Rusku může zlý Západ a USA. Rusko jen brání tajgu před choutkami Evropské unie, ale ruský medvěd vše zvládne a krize skončí do dvou let. Chápu, že Putin nemůže přiznat realitu, obzvláště pokud často hraje na nacionální strunu. Na druhou stranu není hlupák a musí vědět, že se mu čas krátí.

Připomeňme si pár údajů. Rusko má roční rozpočet 13 bilionů rublů. V roce 2013 hospodařilo se schodkem 300 miliard rublů. Příjmy z ropy a plynu tvoří celou polovinu ruských příjmů. Cena ropy se propadla téměř o polovinu, což pro Rusko bude znamenat výpadek příjmů okolo 2 až 3 bilionů rublů.

Sankce vůči Rusku za jeho agresivní jednání vůči sousední Ukrajině rovněž ruskou ekonomiku poškozují. Větší zásah ale znamenala Putinova „protisankce“ se zákazem dovozu potravin z EU. Rusko dováží asi 70 % potravin a je v tomto ohledu naprosto nesoběstačné.

Rusku scházejí investice, a to nejen zahraniční. Odliv investic představuje cca 100 miliard dolarů. K tomu si přičtěme již zmíněný propad kurzu rublu na polovinu hodnoty. To zákonitě zdražuje zboží z dovozu. Ruská centrální banka dělá pro záchranu rublu vše, co je v jejích silách. Zvedla základní úrokovou míru až na nevídaných 17 % a masivně intervenuje.

Přes tuto snahu se jen obtížně daří kurz korigovat, aby nepřešel do volného pádu. Centrální banka použila na intervence téměř 100 miliard dolarů, a to účet za tento týden ještě není znám. Právě v tomto týdnu byly intervence vskutku ohromné.

Tato krize zasahuje především ruské oligarchy, kteří ztrácejí miliardy dolarů, ale dopadají i na běžné obyvatelstvo. Ruská propaganda je silná, a tak většina lidí věří Kremlu, že za vším stojí celosvětové spiknutí vůči Rusku.

Prezident Putin ve svém vystoupení vše zlehčoval, prý nejde o krizi, ale krize bude do dvou let zažehnána. Rusko je na tom skvěle a má rezervy okolo 400 miliard dolarů. To vše je sice hezké, nicméně realita je o poznání daleko méně růžová.

Očekává se velký schodek státního rozpočtu, kdy výdaje převýší příjmy o cca 25 %. To je situace, která je hrozivá a neustále klesající kurz rublu snižuje šanci na zlepšení. Ropná válka mezi OPEC a USA může trvat dlouho a sám Putin se nechal slyšet, že Rusko potřebuje vyšší cenu ropy.

Rusko má velký problém především v tom, že ač jde o největší zemi na světě s nezměrným nerostným bohatstvím a velkým počtem lidí, nedokáže svůj potenciál využít. Zaostává v HDP na hlavu i za Českou republikou. Zkrátka nemá světu prakticky co nabídnout.

O jaký ruský produkt je ve světě zájem? Prodává ropu, plyn a zbraně. Pak už z Ruska do světa proudí jen vodka a matrjošky. To je pro tak velkou zemi zatraceně málo. Pravda, v poslední době Rusko ještě produkuje dovolenkáře, ale to není „produkt“, který by svět vítal a Rusko se jím chlubilo.

Prý Rusko chrání tajgu před choutkami Evropské unie. Ať si klidně Rusko tajgu chrání, beztak o ni nikdo kromě Číny nestojí. Civilizovanému světu bude bohatě stačit, pokud Rusko nebude napadat a zabírat území sousedních států.

Prý se partneři Ruska rozhodli stát se imperátory. Zatím jediný, kdo předvádí imperiální praktiky, sedí v Kremlu. Putin vnímá EU a NATO jako nepřítele. Kdy pochopí, že nejde o pokus obsadit Rusko? Jediné, o co Západu jde, je, aby se z Ruska stala normální země, s kterou se dá spolupracovat.

Ani NATO nechce Rusko zabrat, naopak nabídek ke spolupráci bylo mnoho. Například nabídka na společné vybudování protiraketového deštníku, kterou Rusko zprvu přijalo. Pak dlouho váhalo a když se začal deštník budovat bez Ruska, označilo jej za hrozbu pro Rusko, na kterou se musí odpovědět větším počtem útočných zbraní.

Hlavní problém Ruska tkví v tom, že žije v neustále ublíženosti. Za vším negativním vidí spiknutí vůči Rusku a svou hrdost má postavenou na zpupném velmocenství, které je přetaveno na silové jednání. Jinak než z pozice síly Rusko jednat neumí. A to je největší chyba, kterou Rusko dělá.

Putin vše podporuje svou nacionalistickou rétorikou a návratem k praktikám studené války. Měl by si ale připomenout, jak dopadl SSSR. Ono se od té doby zase tak moc nezměnilo, jen jsou lidé o něco a někteří i o hodně bohatší.

A to může být pro Putina osudové. Pokud panuje všeobecná bída, lidé doufají, že se budou mít lépe. Pokud ale už nějaký majetek mají a on se jim ztrácí před očima, tak jsou ochotni při jeho záchranu něco dělat. A je snadno proveditelné, aby se pak takoví postavili proti tomu, kdo zemi vede směrem dolů.

Netuším, jak dlouho oligarchové budou trpěliví, když jim majetek taje jako sněhulák v létě. Putina může zachránit jen ukončení ropné války. Samozřejmě i ukončení ukrajinského dobrodružství, stáhnutí vojáků a techniky plus konec podpory separatistů.

To ale Putin neudělá. O vrácení ukradeného Krymu ani nemluvě. Pokud dál budou ruští oligarchové tratit, není daleko doba, kdy se sami pokusí Putina odstranit a začít skutečně se světem jednat jinak než silou. Putin dává krizi dva roky. Já dávám Putinovi rok, maximálně dva.

Převzato z Polanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autoraO 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu
O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu

Trvale zhubnout není snadné, to víme asi všichni. Kromě změny jídelníčku a pohybu je potřeba postarat se i o zpevnění pokožky. K tomu slouží celá...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.