19.3.2024 | Svátek má Josef


PRÁVO: Odstřelíme patenty na vakcíny?

13.5.2021

Tohle jsou hlavní argumenty, proč o tom vůbec diskutovat

Pusťme farmaceutickým korporacím žilou a vezměme jim patentová práva na vakcíny proti covidu. Tento hlas zní čím dál silněji.

Americká vláda dala najevo, že pozastavení patentových práv, které firmy získaly na vakcíny proti covidu, už nadále nebude stát v cestě. „Věříme v ochranu intelektuálního vlastnictví. Výjimečná situace vyvolaná pandemií covidu-19 ale vyžaduje výjimečná řešení,“ řekla hlavní americká obchodní vyjednavačka Katherine Taiová.

Je to obrat o 180 stupňů, který pochopitelně zahýbal trhy. Akcie firem, které vyvíjejí a vyrábějí covidové vakcíny, po celoročním růstu zaznamenaly na newyorské burze významný pokles.

Jenže nic není jisté. Většina zemí s postupem, na který kývla americká administrativa, souhlasí, některé evropské státy včetně Německa jsou však proti. Změna pravidel je přitom podmíněna souhlasem všech 164 členských států Světové obchodní organizace. A je patrné, že kompromis v této věci se bude hledat jen obtížně.

Hýčkané korporace

Klíčovou otázkou, na které se vlády nemohou shodnout, je, zda by pozastavené patenty pomohly ukončit covidovou pohromu. Zastánci zrušení patentové ochrany předkládají tyto argumenty:

- Jen držitel patentu nebo jejich oprávněný uživatel se může zapojit do výroby. Tím je omezena dostupnost vakcín. Pokud patentová práva k očkovacím látkám pozastavíme, vakcíny se budou vyrábět ve více státech, i těch rozvojových.

To platí jen částečně. Patenty se týkají pouze kodifikované informace. Nutná je však i znalost technologie výroby. Společnost Moderna, která obdobně jako společenství Pfizer/BioNTech produkuje vakcíny založené na technologii mRNA, loni oznámila, že nebude stíhat nikoho, kdo začne vyrábět její patentovanou vakcínu. Nikdo toho ale nevyužil. Výrobu jednodušších adenovirových vakcín, očkovacích látek na bázi virového nosiče, proteinů nebo inaktivované virové vakcíny by však firmy ze třetího světa měly zvládnout.

- Patentové právo dává firmám, které vakcíny vyvinuly a vyrábějí, monopolní postavení. Umožňuje jim diktovat ceny a vést obchodní politiku, která snižuje dostupnost očkovací látky. Na drahé vakcíny pak obyvatelé chudších zemí nedosáhnou.

Stav, který pandemie covidu jen potvrzuje.

- Farmaceutické korporace nemají morální právo patentově chránit své technologické postupy a složení vakcín, protože nevyvíjely vakcíny jen za své a bez podpory vlád. AstraZeneca dostala nejmíň dvě miliardy eur (přes 51 miliard Kč) na financování vývoje a rozšíření výrobních kapacit z Británie, Evropy a Spojených států. Německá vláda i Evropská unie poskytly společnosti BioNTech stovky milionů eur (řádově jednotky až desítky miliard Kč). Moderna dostala od americké vlády víc než miliardu dolarů (21 miliard Kč). Kromě toho americká administrativa poskytla farmaceutickým gigantům rozsáhlé garance.

Farmafirmy jsou komerční společnosti, takže od nich nečekejte vděčnost.

Dotace místo patentů?

Na straně druhé však stojí námitky zastánců patentů:

- Patenty jsou významným zdrojem příjmů farmaceutických společností. Upozorňuje na to graf asociace britského farmaceutického průmyslu (the life cycle of medicine). Vývoj nové vakcíny nebo nového léku je riskantní, vyjde na víc než miliardu dolarů (21 miliard Kč). Bez práv, která dávají monopol na 20 let, vakcíny a jiné léky nemusí být vyvíjeny. Farmaceutická společnost by nezískala zpět náklady na výzkum a vývoj, natož aby vytvořila zisk.

Alternativou by bylo financovat firmy rozsáhlým systémem státních dotací. Po zkušenostech s evropskými dotacemi to je strašidelná vyhlídka.

- Pokud se pozastaví platnost duševního vlastnictví, sníží se investice do farmaceutických společností, a tím se omezí vývoj dalších vakcín a léků. Investoři budou ve firmách z tohoto sektoru namísto zhodnocení vidět jen rizika. Někteří lidé tak v budoucnu zemřou proto, že léky prostě nevzniknou.

Argument, který v době vražedné pandemie, kdy je nutné rychle zachraňovat životy, nemusí každému znít přesvědčivě.

- Přístup k patentům sám o sobě nic nezaručí, ani vyšší produkci. Nezbytná je potřebná infrastruktura, suroviny pro výrobu, technologické zařízení a know-how. Bez těchto předpokladů se nedá zaručit bezpečnost vakcín.

Námitka, která se dá brát vážně. Popsána je například tady.

- Zrušení patentové ochrany otevře dveře k výrobě moderních mRNA vakcín geopolitickým rivalům Západu (Rusku a Číně) a připraví západní firmy o pracovní místa. (Námitka předkládaná šéfy amerických farmaceutických společností.)

Argument, na který mnozí politici slyší.

Shrnuto:

Pandemie není zažehnána. Ve světě vznikají nové kmeny koronaviru, které se snaží unikat imunitě. A to ať už ji člověk získal proděláním nemoci, nebo právě vakcinací. Pokud na vakcíny nedosáhnou obyvatelé chudších zemí, můžeme uváznout v pekelném kruhu mutací a očkování.

Výrobci se (ve vlastním zájmu) musí pokusit najít nové kapacity a zvýšit produkci vakcín. Vlády pak musí zajistit jejich dostupnost v chudší části světa. Jinak nezbude než patentovou ochranu zkrátka odpískat, byť takové řešení může být systémově špatné.

Jenže i špatné řešení může být lepší než žádné.

Převzato z magazínu Finmag.cz se souhlasem redakce