16.6.2021 | Svátek má Zbyněk


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. David 13.5.2021 20:18

Vakcína, nevakcína, blbneme. Hlavně, že Kůže Arenbergr má kšeft. Buď je ten venerolog blbej (majetkové přiznání versus daňové), či je to filištínské. Pronajímat "sama sobě" nemovitost své firmě (nemocnici), či užívat firemních právníků k soukromým účelům, toť genius loci. Znamenitý to "felčar"... Kapavka, jako Covid-19, většího magora na MZ nemohli vybrat, holt "Kůže". Kdy bude FÚ konat?

V. Hodorka 13.5.2021 16:58

Nejak tomu nerozumim. Vzdyt moderna, ktera pouziva mrna technologii, se vicmene sveho patentu vzdala. Tak o co jde?

Š. Hašek 13.5.2021 13:33

Problémem nejsou výrobci vysavačů (pardon, výrobci zdraví), kteří prodají politikům i vysavač na Měsíc.

Problémem jsou politici a na nich pověšení vystrašenci, kteří by se rádi očkovali každý měsíc. Poňádž to našli na "sdružení internetových dívek a žen".

Schválně si proštudujte dějiny prohibice a mrtvol s ní spojených. Všechno nastartovalo pobláznění, že "když se do toho obujem, tak chlast/vir zmizí"!!!

Ten náš nový ministr státního/stádního zdraví si asi fakt myslí, že bude lepším Hitlera/Stalina/Maa, ...... .

V. Petr 13.5.2021 14:53

Pokud si někdo myslí, že prohibice nemůže fungovat, ať se podívá na Saudskou Arábii!

V. Hodorka 13.5.2021 16:59

A bylo v saudske arabii za poslednich sto let neco jineho nez prohibice?

J. David 13.5.2021 20:24

I tam se chlastá, jenom v zateměném "chamber separé" se staženými roletami, aby je Allah neviděl. Na kolejích v mém mládí to musulmani tak praktikovali.

V. Petr 13.5.2021 11:51

Problém není patentová ochrana, ale výrobní kapacity! Vakcíny nejsou tak drahé, aby si je nemohli dovolit obyvatelé chudších zemí!

Š. Hašek 13.5.2021 13:35

Možno měsíčně strhávat z platu, aby si je dovolila celá Afrika/Indie.

Myslíte, že v červenci to budete potřebovat? To stříknutí do svalu?

M. Pivoda 13.5.2021 11:47

Připomenu, že s patenty si nedělá starosti ani inovační firma Tesla Elona Muska. Nezdržuje se s patenty.

Elon prostě inovuje tak rychle, že mu ostatní firmy nestačí. Je to šílené tempo, které ale vyžaduje "šílence" v čele firmy, který tomu vražednému inovačnímu tempu obětoval například i svůj rodinný život. Je to takový moderní revolucionář 21. století.

Potlačit právo na patenty proti Covid-19 v době pandemie sice lze, ale roli soukromých firem (v tržní ekonomice) musí pak naradit stát. A to byla organizační inovace velmi vysokého řádu.

Hybridní řešení, tj. koexistence socialismu a kapitalismu, předvádí dnes Čína.

S. Rádl 13.5.2021 10:00

Mezinárodní patentové právo týkající se léčiv je zahrnuto v tzv. TRIPS Agreement. Tam je uvedena možnost tzv. nuceného licencování (compulsory licensing), tedy volně řečeno, že v případě ohrožení zdravotního systému je možné porušit na nezbytnou dobu patentovou ochranu bez jakéhokoli postihu (The TRIPS Agreement says that a member government’s practices in this area cannot be challenged under the WTO dispute settlement system.). To bylo ještě upřesněno tzv. Deklarací z Doha (Dauha), kde je jasně napsáno, že to lze u závažných epidemíí jako je HIV, tuberkulóza, atd. Platnost ale končila v roce 2016, stačilo by tedy ji prodloužit, řekněme o 10 let.

Jinou věcí je fakt, že pouze podle patentu nelze žádný lék/vakcínu vyrobit. V každem patentu je uvedena řada obecných věcí a také příkladů provedení, které se netýkají skutečně použitých postupů. Musíte mít odborníky, kteří prověří, jaký z popsaných postupů lze opravdu použít. Pak musíte mít odborníky, kteří sou schopni proces převést z laboratoře do výroby, další odborníky (a nákladná zařízení) schopné potvrdit složení a čistotu produktu, ... Takových odborníků má dost třeba Indie, ale zcela jistě ne většina afrických zemí.

J. Nevrkla 13.5.2021 9:14

Nemyslím si, že zrovna Rusko a Čína touží po patentech západních vakcín. Jsou docela pyšní na ty své.

J. Pokoutný 13.5.2021 8:36

Tedy, myslím, že firmy nemusí. Sice už to nejsou ty one-man-company, kde by zakladatel po sedmdesátce prohlásil, že odchází do důchodu, protože mám peněz dost, a firmu ruší, ale jsou i jiné cesty. Jako když ředitelka kutnohorské tábákové fabriky optimisticky prohlásí, že do tří let se u nich končí s cigaretami a vyrábět budou už jen ten elektroodpad, který je má nahradit.

A. Stárek 13.5.2021 8:02

Podle mne by uvolnění patentů mateřským firmám žádné velké škody neudělalo. V okamžiku, kdy jedna "značková" dávka stojí řádově malé stokoruny a je (nebo bude) jich dost, si žádný normální stát nebude kupovat vakcíny neznačkové, aby na nich ušetřil i kdyby 90%. Státní rozpočty se pohybují v úplně jiných řádech.

A jestli existují důvěryhodné firmy, které by po uvolnění patentů mohly vyrábět vakcíny v obrovském množství stejně kvalitně a výrazně laciněji, než mateřské firmy, čili jestli by to uvolnění něčemu pomohlo, to si hádat netroufám.

J. John 13.5.2021 8:00

Cena vakcíny je v současné době směšná a není překážkou. Za pár týdnů bude proočkované USA , brzy i evropské státy. Pak cena klesne. Léčba covidu je daleko větší byznys než vakcinace.

J. Lukavsky 13.5.2021 7:40

"Farmafirmy jsou komerční společnosti," zatímco boty, brambory, pastu na zuby, trenýrky, auta ..... vyrábí jejich producenti se ztrátou, jenom z pocitu dobročinnosti a naplnění svého společenského poslání... tak ti hnusní farmaceuti za to chtějí peníze. Fuj! J.L. end

R. Vacek 13.5.2021 6:02

Nejlepší alternativa je, když státy nasypou vysoké dotace do soukromých firem, aby tyto mohly vyvinout a rozvinout výrobu, kterou si budou patentově chránit. Tedy současný stav.:-)

J. Lukavsky 13.5.2021 7:42

"státy nasypou vysoké dotace do soukromých firem" ty dotace ale byly proto, aby nové vakciny byly co nejdříve a ne za 20 let, až bude po všem. Kdysi se u ševce připlácelo na expres opravu a nikomu to nepřišlo divné. J.L. end

R. Vacek 13.5.2021 8:14

No a když to státy někomu zadotovaly, tak to je možná důvodem, proč by to nemělo být patentově chráněno.:-)