Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

OSOBNOST: Neúspěšný politik, zato oblíbený generál

diskuse (9)
K čemu máme tu skvělou armádu, o které stále mluvíte, když ji nemůžeme použít? Vmetla do obličeje tehdejší americká velvyslankyně při OSN Madeleine Albrightová tehdejšímu náčelníkovi generálního štábu amerických ozbrojených sil Colinu Powellovi v roce 1993, když se zvažovala omezená intervence v Bosně a Hercegovině. Ona byla pro, on proti.

Colin Powell byl prvním Afroameričanem ve funkci ministra zahraničí USA. Irák považoval za skvrnu na své službě

K čemu máme tu skvělou armádu, o které stále mluvíte, když ji nemůžeme použít? Vmetla do obličeje tehdejší americká velvyslankyně při OSN Madeleine Albrightová tehdejšímu náčelníkovi generálního štábu amerických ozbrojených sil Colinu Powellovi v roce 1993, když se zvažovala omezená intervence v Bosně a Hercegovině. Ona byla pro, on proti.

„Málem jsem dostal mrtvici, když jsem to slyšel…“ napsal později Powell ve své autobiografii Má americká cesta v roce 1995. Powellovi to připadalo jako arogance nového Clintonova týmu, v němž civilisti, kteří nikdy nesloužili v armádě, natož ve Vietnamu (Clinton), chtějí americké vojáky používat jako figurky na svých politických šachovnicích.

Colin Powell

Powell byl jedním z autorů tzv. Weinberger-Powellovy doktríny (Caspar Weinberger byl Reaganův ministr obrany v letech 1981–1987), podle které americké vojenské síly mají být do boje v zahraničí nasazeny, pouze když jde o vitální, životně důležité americké zájmy, a v drtivém, mohutném počtu, aby dosáhly snadného vítězství. Byla to reakce na Vietnam (už nikdy nebojovat v zahraničí v malém množství bez jasně definovaných cílů) a první aplikací této doktríny byla válka v Zálivu v roce 1991, kdy Američané osvobodili Kuvajt od irácké okupace Saddáma Husajna.

Následně se Madeleine Albrightová stala ministryní zahraničí v druhém volebním období Billa Clintona (1997–2001) a na tomto postu ji vystřídal v navazujícím prvním volebním období George W. Bushe právě Colin Powell (2001–2005). Život dokáže být vtipný. Pro úplnost dodejme, že omezené americké letecké údery v Bosně – zemi, v níž USA neměly žádné vitální zájmy, – v roce 1995 byly úspěšné v tom smyslu, že občanskou válku ukončily.

Vojákem 35 let

Colin Powell se narodil v roce 1937 v newyorském Bronxu v rodině imigrantů z Jamajky. V roce 1958 vstoupil do armády a sloužil v ní jako profesionální voják pětatřicet let. Dosáhl nejvyšší vojenské hodnosti: stal se čtyřhvězdičkovým generálem a předsedou sboru náčelníků štábů (obdoba náčelníka generálního štábu).

Bojoval ve Vietnamu, v 80. letech byl vojenským poradcem ministra obrany Weinbergera. V roce 1987 se stal náměstkem Franka Carlucciho, tehdejšího poradce prezidenta Reagana pro národní bezpečnost, a když se Carlucci v listopadu téhož roku stal ministrem obrany, Powell (stále jako voják) se stal Reaganovým bezpečnostním poradcem. V této pozici sloužil do konce Reaganova mandátu v lednu 1989. Na jaře 1989 jej nový prezident George Bush starší povýšil na čtyřhvězdičkového generála a na podzim téhož roku jmenoval na předsedu sboru náčelníků štábů (v dvaapadesáti letech jako nejmladšího). Byl na vrcholu vojenské kariéry. V této pozici se podílel na válce v Zálivu (leden až únor 1991); proslul svými přímými a lakonickými vyjádřeními: „Naše strategie je velmi, velmi jednoduchá. Nejdřív (iráckou) armádu odřízneme a pak ji zničíme.“

Po nástupu nové Clintonovy vlády s ní měl neshody, jak ohledně Bosny, Somálska či služby gayů v armádě, a proto v září 1993 na svou funkci rezignoval. V roce 1995 vydal autobiografii a všichni čekali, že rok poté bude za republikány kandidovat na prezidenta. Clinton se ho prý bál ze všech potenciálních protikandidátů nejvíce: černoch, voják, centrista, oblíbený generál. Na prezidenta se však rozhodl nekandidovat (prý mu manželka řekla, že ho opustí, neboť se bála, že ho zavraždí nějaký rasista) a Clinton byl bez problémů znovuzvolen. Avšak po čtyřech letech ho nově zvolený prezident George Bush mladší požádal, aby byl jeho ministrem zahraničí. Powell souhlasil a stal se tak prvním černochem v této funkci.

Osudový Irák

Toto jeho působení stejně jako Bushovo prezidentství a služba všech členů jeho vlády bude navždy poznamenáno invazí do Iráku na jaře 2003. Powell patřil k umírněným, nikoli k jestřábům jako viceprezident Cheney a ministr obrany Rumsfeld. Americký tisk k němu byl mírný. Byl to však Powell, kdo v únoru 2003 přesvědčoval OSN, že Saddám Husajn má biologické zbraně a usiluje o zbraně jaderné. Do konce svého života pak toto vystoupení v OSN považoval za skvrnu na své celoživotní službě.

V druhém Bushově období (2005–2009) už členem vlády nebyl. V roce 2008 přispěl penězi na kampaň Johna McCaina, ale před volbami podpořil Baracka Obamu. V roce 2016 podpořil Hillary Clintonovou, i když měl o jejím charakteru nízké mínění („nezřízené ambice, hrabivá“), ale považoval ji za kompetentní na rozdíl od Donalda Trumpa, kterého označil za „národní ostudu“. Ve volbách 2020 podpořil a volil Joea Bidena.

Colin Powell coby politik nebyl úspěšný: centrista, který lavíroval mezi oběma stranami. A taky Hamlet: váhal, váhal a nakonec na prezidenta nekandidoval, i když šanci měl. Jeho vojenská kariéra však byla vynikající; černošský syn imigrantů to v armádě dotáhl na nejvyšší místo. Byl to patriot, který své zemi sloužil nejlépe, jak uměl. RIP.

Autor je publicista působící v Občanském institutu

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Matyáš Zrno
10. 7. 2024

„Nechcete krajní pravici?“ Dělejte migrační politiku jako dánská sociální demokracie!

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Hasiči v pátek vyjeli k 1 200 případům souvisejícím s bouřkami. Nejvíce jich měli na Vysočině a v...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Soudkyně v Novém Mexiku zamítla obžalobu proti americkému herci Aleku Baldwinovi, který byl obviněn...

Darek Štalmach
13. 7. 2024

Zcela bez peněz a brzy možná i bez elektřiny je společnost Liberty Ostrava. Vyplývá to ze zápisu...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Organizátoři slovenského hudebního festivalu Pohoda po páteční silné bouři předčasně ukončili...

Ivana Pečinková
13. 7. 2024

Důvodem, proč česká ekonomika neroste, je i to, že se u nás stále více usazuje evropský model...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz