19.3.2024 | Svátek má Josef


OSOBNOST: Guido Goldman, most k Americe

5.12.2020

Někteří lidé nejsou za života široce známí, natož celebritní. Až při jejich úmrtí si uvědomíme, co ovlivnili a jaký význam měli. Patřil mezi ně Guido Goldman (4. 11. 1937 – 30. 11. 2020), iniciátor a vůdčí duch amerického think tanku jménem German Marshall Fund (GMF).

Guido Goldman

Marshallův plán americké pomoci poválečné Evropě pro nás většinou ztělesňuje promarněnou příležitost. Byla to šance, kterou jsme museli na nátlak Moskvy odmítnout, a tím se ještě více odříznout od Západu, říká se běžně. Ale Německý Marshallův fond, jak zní název v češtině, funguje od 5. 6. 1972 dodnes. Vznikl coby jakési díkůvzdání za americkou pomoc Evropě a jeho cílem bylo udržovat atlantický most, vztah Evropy k USA. Po roce 1989 do svých aktivit zahrnul i postkomunistickou Evropu, tudíž pomáhá i tam, kde byl původní Marshallův plán odmítnut. Například tím, že bez rozlišování západu a východu kontinentu „školí“ evropský dorost z veřejné sféry, hlavně z politiky, státní správy či médií.

Novinář Tomáš Němeček, bývalý vedoucí přílohy LN Orientace a absolvent stáže v USA v rámci tohoto fondu, říkával „GMF je nejlepší cestovka na světě“. Vůbec to nebylo míněno ironicky, jak může dosvědčit autor těchto řádků, sám absolvent americké stáže GMF – i po čtvrtstoletí čerpá z toho, co díky fondu v USA poznal. Totéž mohou říci desítky dalších Čechů, kteří už tuto zkušenost získali. Jim všem zřejmě přišel e-mail se zprávou o úmrtí Guido Goldmana od prezidentky fondu Karen Donfriedové.

Goldman se narodil v listopadu 1937 (byl vrstevníkem Karla Schwarzenberga) ve Švýcarsku, leč v rodině německých Židů utíkajících před Hitlerem. S rodiči v roce 1940 přijel do Spojených států, stal se Američanem, ale vazbu k Evropě nikdy neoslabil. Ostatně na Harvardu ho učil i Zbigniew Brzezinski a jeho doktorskou práci vedl Henry Kissinger. Před 25. výročím Marshallova plánu se mladý Goldman obrátil na vládu Spolkové republiky Německo, na ministra financí Alexe Möllera – a uspěl. Získal peníze na založení GMF, instituce, jež vznikla 5. června 1972 a od té doby pečuje o atlantický most, jak se říká vznešeně.

To vše si můžeme připomenout při zprávě z 30. listopadu o úmrti Guido Goldmana.

LN, 3.12.2020