15.5.2021 | Svátek má Žofie


NETANJAHU: Demilitarizovaná Palestina vedle silného Izraele

17.6.2009

Izrael se zdá být s Benjaminem Netanjahuem spokojen. Jeho napjatě očekávaný programový proslov v Beginově-Sadatově centru Bar Ilanovy univerzity v neděli večer se vydařil. Předseda vlády si od Američanů nenechal vzít máslo z chleba. Ani v otázce mírového procesu, ani ohledně izraelských osad neslevil ani o píď. Svůj postoj zaobalil do elegantního diplomatického hávu. Od Palestinců, ale i od svého vlastního národa žádá: postavte se k realitě čelem!

Se svým důrazným „Nikdo v Izraeli nechce válku!“, jasným odmítnutím návratu palestinských uprchlíků na izraelské území a prohlášením „Nechceme Palestincům vládnout!“ si může být jist podporou naprosté většiny svých krajanů. Jeho „ano“ k demilitarizovanému palestinskému státu současně s krystalicky jasnými bezpečnostními zárukami pro Izrael odpovídá představám Izraelců. Obavy z dalšího „Hamastánu“ na Západním břehu panují všude – a jsou naprosto realistické. Konkrétně to znamená: budoucí palestinský stát nebude mít ani armádu ani kontrolu nad svým vzdušným prostorem, a také nebude moci uzavírat žádné vojenské spolky např. s Íránem nebo jím řízenými milicemi.

Až do uzavření mírové dohody nebude také vyvlastňována žádná další palestinská půda pro výstavbu osad. Nebudou budovány žádné nové osady. Zároveň ovšem šéf vlády nehodlá omezovat život svých spoluobčanů na sporných územích např. zákazem výstavby v existujících obcích. Premiér se dokonce ve své řeči postavil na obranu lidí, kteří i uvnitř izraelské společnosti představují pramen prudkých sporů: „Obyvatelé těchto území - opovržlivě vnímanému pojmu „osadníci“ se pečlivě vyhnul - nejsou ani nepřáteli národa ani nepřáteli míru. Představují nedílnou součást našeho národa, hodnotově orientované průkopníky a sionistickou společnost.“

© Johannes Gerloff, Křesťanský mediální svaz KEP
Překlad Pavel Mareš
www.israelnetz.comAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.